یک متخصص قلب و عروق با اشاره به خطرات وجود لخته خون در بدن، به تشریح علائم تشخیص این عارضه پرداخت.

دکتر مصطفی بهره مند در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وجود دو نوع لخته خون گفت: لخته خون تشکیل شده در شریان ها(سرخرگ ها) با لخته خون وریدی (سیاهرگ ها) متفاوت بوده و هرکدام علائم خاص خود را دارد.

وی با اشاره به خطرناک بودن وجود هر نوع لخته خون در بدن، گفت: در این بین لخته های خون تشکیل شده در شریان ها یا همان سرخرگ ها که مسئول خونرسانی به اندام ها هستند به مراتب خطرناک تر است.

وی افزود: وجود هر نوع لخته خون در سرخرگ ها جریان خونرسانی به اندام ها را مختل کرده و ظرف چند ساعت با مسدود کردن مسیر خونرسانی می تواند موجب مرگ اندام و حتی مرگ خود فرد شود.

بهره مند گفت: اگر لخته خون در شریان های قلب باشد می تواند موجب سکته قلبی، در مغز موجب سکته مغزی، در پا موجب لنگش شدید فرد و در هریک از اندام های دیگر موجب اختلال در عملکرد آن اندام و در نهایت موجب مرگ آن اندام شود.

بهره مند گفت: علائم وجود این لخته ها بسته به محل شریان متفاوت است. بطور مثال اگر در شریان قلب لخته خون داشته باشیم علائمی مانند درد قفسه سینه را خواهیم داشت و در مغز این علائم بصورت اختلال در تکلم، اختلال در راه رفتن، کاهش هوشیاری و بی حرکت شدن یک قسمت بدن خود را نشان می دهد.

وی افزود: در اندامی مانند پا وجود لخته خون در شریان موجب عدم باز و بسته شدن پا و درد شدید در آنها می شود و در سایر اندام ها هم علائم متفاوت دیگری دارد.

این متخصص قلب و عروق گفت: با توجه به خطرات لخته خون در شریان ها ضروری است افراد به محض مشاهده این علائم هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کنند.

بهره مند گفت: در زمینه رفع لخته خون در شریان‌ها زمان طلایی وجود دارد که برای قلب کمتر از دو ساعت، برای مغز کمتر از سه تا چهار ساعت و برای سایر اندام‌ها کمتر از شش ساعت است.

وی افزود: چنانچه بیمار در این زمان طلایی به مراکز درمانی مراجعه کند دچار عوارض بسیار کمتری خواهد شد و هرچه زودتر مراجعه کند عوارض آن هم کمتر خواهد بود، اما بعد از این ساعت عملا بخشی از اندام و یا همه آن به دلیل عدم خونرسانی از بین رفته و کاری نمی‌شود برای نجات آن ارگان انجام داد و حتی احتمال مرگ افراد در صورت درگیری قلب و مغز وجود دارد.

بهره مند در ادامه به تشریح علائم وجود لخته خون در وریدها(سیاهرگ ها) پرداخت و افزود: در سیاهرگ‌ها در صورت وجود لخته خون زمان بیشتری برای درمان و پیشگیری وجود دارد و حتی دو تا سه روز برای این کار فرصت هست.

این متخصص قلب و عروق گفت: وجود لخته خون در سیاهرگ‌ها عمدتا در قسمت های تحتانی و پاها مشاهده می شود که با علائمی مانند پادرد و ورم وجود دارد و در سایر اندام هایی که لخته خون در سیاهرگ آنها ایجاد شده همین علائم درد و ورم مشاهده می‌شود.

بهره مند احتمال تشکیل لخته خون وریدی در افراد سالمند، کم تحرک و زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف کرده و نیز در افرادی که سابقه فامیلی در این زمینه داشته و یا داروهای هورمونی مصرف می کنند را بیش از سایر افراد دانست.

در همه کشورهای جهان سرعت میزان مواجهه افراد و سرمایه ها در برابر حوادث و بلایا بیشتر از سرعت کاهش آسیب پذیری می باشد بنابراین خطرات جدیدی به وجود آمده و خسارات ناشی از حوادث و بحران ها به صورت مداوم افزایش یافته است.
گزارش مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک بلایا نشان می دهد، سالیانه به طور میانگین ۳۸۴ بلای طبیعی در جهان رخ می دهد. مخاطراتی مانند: سیل، زلزله، سونامی و گردباد سالانه حدود ۲۵۰ تا ۳۳۰ میلیارد دلار خسارت اقتصادی به دنبال داشته که تا سال ۲۰۳۰ این خسارت حدود ۴۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
در فاصله سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۶، پایگاه داده های حوادث، وقوع ۶۸۷۳ مخاطره طبیعی در سراسر جهان به ثبت رسانده است، این مخاطرات حدود ۶۸ هزار مورد مرگ و ۲۱۸ میلیون نفر جمعیت تحت تاثیر برجای گذاشته است، که میزان مرگ و میر در کشورهای با درآمد پایین سه برابر سایر کشورها بوده است.
بررسی آمار وقوع مخاطرات در ایران نیز نشان دهنده میزان بالای وقوع مخاطرات طبیعی و انسان ساخت می باشد. این موضوع به علت موقعیت جغرافیایی و خصوصیات توپوگرافی ایران و آسیب پذیری بالای سازه ای و غیر سازه ای در ساختمان ها می باشد که منجر به مرگ، صدمات بی شمار و پیامدهای سوء سلامتی می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه نقش سمن ها در مدیریت حوادث و بلایا  را حائز اهمیت دانست و گفت: سازمان های مردم نهاد فارغ از هرگونه تعصب و سوگیری می توانند نقش خود را در هریک از فازهای چرخه مدیریت بحران ایفا نمایند. این سازمان ها توانایی فوق العاده ای در جلب حمایت های اجتماعی دارند و یکی از مهمترین ویژگی های آنها چابکی و سرعت عمل در گسیل به منطقه تحت تاثیر حوادث و مخاطرات و همچنین ارزیابی های اولیه می باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر شکیبا در دومین روز از هفته سلامت تحت عنوان” نقش مسئولین ، مردم و سمن ها در مدیریت حوادث و بلایا” گفت: انتخاب این عنوان تاکید بر این موضوع است که توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن رویکرد کاهش خطر و بلایا امکان پذیر نیست و در این میان این سازمان ها هستند که می توانند نقش هماهنگی و پل واسط بین دولت و مردم را به خوبی بازی کرده و امور مربوطه را تسهیل کنند.
وی اظهار داشت: سمن ها در این زمان گروه هدف ویژه و پر خطری را مد نظر قرار داده و با ارائه خدمات مشخص به آنان می توانند در کاهش آسیب موثر باشند.
دکتر شکیبا بیان کرد: ارتقاء آگاهی در خصوص پیشگیری از مخاطرات، اقدامات کاهش آسیب، حمایت های روانی و هماهنگی جامعه محلی با سازمان های مسئول نیز از جمله ظرفیت های آنان می باشد.
وی افزود: سمن ها همچنین با سازماندهی تیم های امدادی محلی که علاوه بر شناخت منطقه به آداب و سنن، زبان و فرهنگ منطقه نیز آشنایی دارند در ارائه خدمات به مناطق حاشیه ای و محروم منطقه تحت تاثیر مخاطره ، بسیار کارآمد عمل می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه همچنین عنوان کرد: در سومین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد در شهر سندای ژاپن ۱۸ مارس ۲۰۱۵، راهبرد بین المللی کاهش خطر و بلایا تحت عنوان  “سند سندای” به تصویب رسید که خروجی مورد انتظار این سند پس اجرا تا سال ۲۰۳۰ : کاهش اساسی خطر، تلفات جانی و خسارت ناشی از بلایا به معیشت، سلامت، سرمایه های اقتصادی، فیزیکی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و کسب و کار در جوامع و کشورها تعیین گردید.
به گفته وی برای تحقق این هدف باید اقداماتی مانند : پیشگیری از خطرات جدید و کاهش خطر و بلایا از طریق اجرای یکپارچه و فراگیر اقتصادی، ساختاری، قانونی، اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و تربیتی، زیست محیطی، فناوری، سیاسی و نهادی که مواجهه با مخاطرات و آسیب پذیری در برابر بلایا را کاهش داده و آمادگی برای پاسخ و بازتوانی پس از حوادث و تاب آوری در برابر بلایا را افزایش دهد.
دکتر شکیبا بیان کرد:بدون شک برنامه ریزی در جهت ارتقاء ظرفیت های جامعه می تواند به کاهش خطر و توانمندی افراد، سازمان ها و جوامع در جهت مدیریت خطر بلایا منجر گردد که از جمله این اقدامات می توان به لحاظ کردن این اسناد در سیاست ها، برنامه ها، طرح ها، تخصیص بودجه پایدار در کلیه سطوح سیاستگذاری، آموزش عمومی، تخصصی و فنی اشاره کرد زیرا دولت ها مسئولیت حفاظت از شهروندان و دارایی های ملی را بر عهده دارند.
وی افزود: در مدیریت جامعه محور مشارکت ، توانمندسازی و حس مالکیت و تعلق به برنامه ها از ویژگی های اصلی می باشد و مردم محلی باید از مخاطرات منطقه خود اطلاع داشته باشند ، از پیامدهای احتمالی که خانواده و جامعه آنها را تهدید می کند، آگاه باشند و به هشدارهای مخاطرات در منطقه آشنایی داشته و نسبت به آن اقدامات مناسب انجام دهند.

برگزاری مسابقه دارت و تنیس روی میز در کرمانشاه به مناسبت روز جهانی بیماران خاص و صعب العلاج

فردا در برنامه مثبت سلامت “گفتگوی زنده تلفنی با جناب آقای حسین بیگلری عضو محترم هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت استان کرمانشاه”
📑موضوع برنامه: فرهنگ کار خیر و همت والای خیرین حوزه سلامت
📆 دوشنبه ۱۶ اسفند ماه
🕛 ساعت ‘۱۱:۳۰
📺 شبکه سلامت سیما

به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هییت ورزشهای بیماران خاص وپیوند اعضا  با همکاری باشگاه فرهنگی ورزشی مهتاب برگزار میکند.
مسابقه دارت به همراه سوارکاری تفریحی
با اهدای جوایزی نفیس ویژه بیماران خاص معلولین و حامیان این عزیزان به همراه خانواده هایشان.
باحضورتان در این محفل سراسر دوستی و تندرستی روزی شاد و پرخاطره را درکنار هم برای این عزیزان به ارمغان آورید،
پنجشنبه بیست و هشتم بهمن ماه ساعت ۱۴:۳۰ مکان دهکده المپیک

طرح پوشش بیمه سلامت در محلات کم برخوردار استان کرمانشاه همزمان با سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز کرمانشاه، مدیرکل بیمه سلامت اجرای طرح پوشش بیمه سلامت در محلات کم برخوردار کرمانشاهاستان کرمانشاه گفت: بر اساس این طرح افرادی که از خدمات بیمه های درمانی برخوردار نیستند با مراجعه به ۳۳ دفتر پیشخوان طرف قرار داد در استان کرمانشاه می توانند برای بهره مندی از خدمات این بیمه بصورت رایگان ثبت نام کنند.

امید قادری افزود: این اقدام در راستای برنامه های دولت سیزدهم به منظور بهره مندی همگانی از خدمات بیمه درمان و حمایت از اقشار کم برخوردار اجرا می شود.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان با مراجعه به سامانه خدمات شهری به آدرس  www.bimehsalamatiranian.ir نیز می توانند بصورت غیرحضوری ثبت نام کنند.

به گفته قادری سامانه ۱۶۶۶ هم ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات متقاضیان در این زمینه است.

در نشستی با حضور مسئولان فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا و روسای انجمن های ورزشی تحت پوشش، روند فعالیت های فدراسیون و ورزشکاران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، در این نشست که با حضور دکتر مهین فرهادی زاد عضو هیات رئیسه،‌ سیدمحسن موسوی دبیر فدراسیون و روسای انجمن های ورزشی برگزار شد مواردی از جمله رویدادهای پیش رو، مسابقات آتی و اردوهای ورزشکاران به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

در بخشی دیگر از این نشست، تقویم پیشنهادی سال آینده فدراسیون مورد بررسی قرار گرفت و روسای انجمن های ورزشی نیز مواردی را در راستای فعالیت های ورزشکاران مورد تاکید و توجه قرار دادند.

توجه به نکات آموزشی نیز در این نشست مورد تاکید قرار گرفت، ارزیابی در خصوص چگونگی برگزاری رویدادهای قهرمانی کشور و بررسی شرایط اعزام به رقابت های برون مرزی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

اعضای چهارمین دوره هیئت مدیره
مجمع خیرین سلامت استان کرمانشاه

سرکارخانم رضوان مدنی،دکترحسینی،
دکترمعینی،دکترایزدی،مهندس شُکری،
دکترمنصوری،حاج آقا شهبازی،
عبدالرضا آرمانده،حاج حسین بیگلری

آذر ماه ۱۴۰۰

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نظر دارد در راسـتای تامین نیروی انسانی و ارائه خدمات در مراکز تابعه تعداد یک نفر نیروی واجد شرایط را از طریق برگزاری آزمون تخصصـی وگزینش به صورت خرید خدمات (شرکتی) بکـارگیری نماینـد.

لـذا داوطلبـان می تواننـد جهت ثبت نام الکترونیکی از روز سه شـنبه تاریخ ۱۴۰۰/۹/۲۳ لغایت سه شـنبه ۱۴۰۰/۹/۳۰ به سایت https://contract.kums.ac.ir:2216 مراجعه نمایند.

 

دبیر فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا گفت: با توجه به ضرورت و اهمیت کمک‌های مومنانه و در راستای فعالیت های اجتماعی این فدراسیون مرحله دیگری از پویش اهدای خون را با همیاری و کمک هیات های استانی فدراسیون آغاز خواهیم کرد و امیدواریم با این حرکت، بخشی از کمبود خون در کشور را جبران کنیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، محسن موسوی تاکید کرد: پویش اهدای خون، اهدای زندگی با تاکید بر نوع‌ دوستی و مسئولیت اجتماعی فدراسیون شکل گرفته است و برای چندمین بار شاهد هستیم جامعه ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا در این حوزه فعالیتی موثر دارد.

وی ادامه داد: ضرورت تامین بانک خون در کشور امری بدیهی است چرا که این مساله به صورت مستقیم با جان یک فرد یا بیمار مرتبط است و همه ما باید خودمان را در این خصوص مسئول بدانیم. اگر فردی در کشوری مانند ایران که به انسان دوستی معروف و مشهور است دچار مشکل شود جای تعجب دارد و بارها دیده ایم در چنین فراخوان و پویش هایی مردم چگونه به وظیفه اخلاقی و انسانی خود عمل می کنند و این بار نیز می خواهیم باردیگر و در کنار هم پویش اهدای خون را راه اندازی کنیم تا به امید خدا بخشی از مشکلات بیماران و افراد نیازمند خون را حل کنیم.

گفتنی است این پویش با شعار« اهدای خون، تپش دوباره زندگی» از امروز شنبه ۲۹ آبان ماه در سراسر کشور آغاز و تا یک هفته ادامه خواهد داشت.