مراسم کلنگ زنی همراه سرای بیماران در بیمارستان امام رضا(ع) با همت نیکوکار کرمانشاهی و با تلاش وپیگیری شبانه روزی دکتر سروش ریاست بیمارستان انجام شد. این مراسم باحضور دکتر مرادی ریاست دانشگاه، آقای رنجبر فرماندار، آقای بیگلری رئیس بیماران خاص، دکتر معینی عضو هیئت علمی، دکتر رضوان مدنی مدیرکل بهزیستی،دکتر منصوری رئیس مجمع خیرین سلامت و جمعی از همکاران و دست اندرکاران مجموعه درمان انجام شد.

تحقیق جدید نشان می دهد داروهای موسوم به «بازدارنده های SGLT2» که برای کاهش قندخون در افراد دیابتی استفاده می شود موجب کاهش ریسک ابتلا به نقرس هم می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان مشاهده کردند در مقایسه با گروه مصرف کننده داروهای دیابت گروه GLP1، افراد دریافت کننده داروهای SGLT2، 36 درصد با کاهش احتمال ابتلاء به نقرس مواجه بودند.

«مایکل فرالیک»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو، در این باره می‌گوید: «SGLT2 یکی از مؤثرترین گروه داروها برای افراد مبتلا به دیابت نوع۲ است و ممکن است ریسک نقرس را هم کاهش دهد.»

این گروه از داروها موجب دفع قند از بدن از طریق کلیه‌ها و ادرار می‌شوند. داروهای گروه SGLT2 عبارتند از canagliflozin (Invokana)، dapagliflozin (Farxiga) و empagliflozin (Jardiance).

افراد مبتلا به دیابت نوع۲ غالباً دارای میزان بیش از حد زیاد اسیداوریک در خون شأن هستند. کریستال‌های حاصل از اسیداوریک می‌توانند در مفاصل ایجاد شده و موجب نقرس شوند.

علائم نقرس معولا شامل درد شدید در مفاصل و تورم است.

آسپیرین در دسته داروی‌های پرمصرف جهانی قرار می‌گیرد و با تحقیق مجدد روی تأثیرات آن بر بدن مشخص شد مصرف با دز کم این دارو می‌تواند تومورهای روده را برطرف کند.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ تحقیقاتی که در مرکز تحقیقات سرطان‌ کالیفرنیا انجام شده‌است نشان می‌دهد استفاده از آسپیرین با دز کم در افراد می‌تواند با تومورهای روده مقابله کند و مانع از شدت بیماری سرطان روده شود.

افراد سالم از مصرف آسپرین خودداری کنند

از این دارو بیشتر برای بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود اما با آزمایش روی 432 موش مشخص شد از آن می‌توان برای از بین بردن سلول‌های سرطان روده استفاده کرد.

نشریه Carcinogenesis که این تحقیقات را منتشر کرده هشدار داده‌است که باید میزان مصرف این دارو کنترل شده و با دستور پزشک باشد چرا که مصرف بی‌رویه آن می‌تواند مشکلات گوارشی به همراه داشته باشد.

بسم رب الشهدا و الصدیقین

شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام حاج قاسم سلیمانی را به پیشگاه حضرت بقیة‌الله‌ارواحناه فداه،مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران و خانواده محترم وی تسلیت عرض می نماییم.

شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه

دکتر فاطمه قائم‌مقامی / جراح و متخصص زنان، فوق تخصص سرطان‎های زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

خطر سرطان با افزایش سن در بیشتر سرطان‌ها افزایش می‎یابد و از این جهت در دوران یائسگی این مسئله باید مورد توجه بیشتری واقع شود. در دوران یـائسـگی ممکن است در ارتـباط بـا خـشـکی واژن و نـازک شـدن مـخـاط تـناسـلی و رحم، لکه بینی‎هایی ایجاد شود که نیاز به بررسی جهت رد مشکلات ناشی از سرطان رحم و گردن رحم یا تخمدان دارد. به‎طوری‎که ۲۰ درصد خونریزی‎های بعد از یائسگی می‎تواند دلیل بر بیماری‎های بدخیم باشد. به همین جهت باید گردن رحم مورد بررسی واقع شود. تست پاپ اسمیر که توصیه می‎شود از ۲۱ سالگی سه سال یک‌بار در نوع معمول و ۵ سال یک‌بار در نوع غوطه‎ور در مایع تا سن ۷۰-۶۵ سالگی باید انجام گیرد. در صورت غیرطبیعی بودن پاپ اسمیر یا غیرطبیعی بودن ظاهر گردن رحم در معاینه نیاز به کولپوسکوپی است که در این روش گردن رحم با یک میکروسکوپ سه بعدی با درشت‌نمائی ۱۶-۶ برابر مورد بررسی واقع می‎شود.

علاوه بر این در تمام خونریزی‎های غیرطبیعی در دوران بعد از یائسگی باید سونوگرافی واژینال جهت بررسی ضخامت رحم و اندازه تخمدان‎ها، انجام شود و نهایتاً نمونه‌برداری، رحمی به صورت کـورتاژ انجام گیرد. اولین علامت سرطان رحمی در خانم‎های یائسه خونریزی‎های واژینال است و از این نظر با این علامت خانم‎های یائسه باید مورد بررسی دقیق‎تر واقع شوند. سرطان تخمدان نیز عمدتاً در سنین بالای ۵۰ سال شایع‎تر است.

علائم سرطان تخمدان متأسفانه دیررس است و گاهی در موارد پیشرفته با بزرگی شکم و آسیت (آب داخل شکم) و علائم گوارشی تظاهر می‎کند. چون در معـاینـات لـگنی بزرگی تخمدان اولین و شاه کلید تشخیص است به این جهت تمام خانم‎های یائسه باید هر ۶ ماه یک‎بار تحت معاینات لگنی واقع شوند. متأسفانه خیلی از خانم‎های یائسه به دلیل اتمام دوران باروری به معاینات پریودیک لگنی توجه نمی‎کنند و به این دلیل ممکن است سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود. معاینات هر ۶ ماه یکـ‎‎بار خـصـوصاً در خانم‎هایی که سابقه دو فـامیـل درجـه یک مبتلا به سرطان پستـان، تـخمـدان، رحم و روده دارند تـوصیـه می‎شود. انـدازه‎گیری مـارکـر شـیمیایـی ۱۲۵CA و سـونـوگـرافـی واژیـنـال بـه تشخیص زودتر کـمک بیـشتری می‎کند. حـتی در بـعضی از خـانم‎ها با سابقه فامیلی در دوران یائسگی برداشتن پیشگیرانه تخمدان توصیه می‎شود.

مسئله دیگر توجه به پستان‎ها است به‎طوری که شایع‎ترین سرطان وابسته به جنس در زنان سرطان پستان است که از سن ۵۰ سال به بالا افزایش می‎یابد. خانم‌ها به‎طور کلی از سن ۳۰ سالگی خصوصاً بعد از ۵۰ سالگی هر ماه باید سینه‎ها را خودشان مورد معاینه قرار دهند و جهت معاینات پزشکی شش ماه یک‌بار برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

معمولاً دست خود شخص توده‎های بالای دو سانتی‌متر را تشخیص می‎دهد. پزشک ضایعات حدود یک سانتی‌متری را تشخیص می‎دهد به همین دلیل آن را وسیله‎ای برای تشخیص زود هنگام این سرطان می‎دانند. توده‎ای که توسط دست بیمار در سینه لمس می‎شود بالای دو سانتی‌متر است و نشان‌دهنده مرحله ۲ سرطان سینه است در حالی که بقای فرد به این امر بستگی دارد که بتوانند توده را قبل از رسیدن به مرحله ۲ یعنی قبل از دو سانتی شدن تشخیص دهند و درمان کنند. ماموگرافی می‎تواند ضایعات در حدود mm۵ را تشخیص دهد به این جهت توصیه می‎شود ماموگرافی از سن ۴۰ تـا ۵۰ سالگی دو سال یک‌بار و از ۵۰ سال به بعد سالی یک‌بار انجام شود. قدرت تشخیص ماموگرافی و حساسیت آن بالای ۹۰ درصد است ولی ۱۰ تا ۱۵ درصد امکان دارد نتیجه منفی کاذب باشد درصورتی‌که در این موارد توده در سینه وجود داشته باشد حتماً بایـد حـتی در صورت مـنفی بودن ماموگرافی این توده خارج شود.

شیوه‎ای که برای تشخیص دقیق‌تر به کمک ماموگرافی می‎آید سونوگرافی است، اما جایگزین آن نمی‎تواند باشد. گاهی برای تشخیص بهتر و زمانی که پاسخ ماموگرافی مشکوک است MRI هم برای فرد توصیه می‎شود، اما به دلیل گران بودن این روش کمتر توصیه می‎شود. در خانم‎هایی که سابقه خانوادگی سرطان سینه‎، تخمدان و رحم روده در دو فامیل درجه یک دارند، صلاح است که ماموگرافی اولیه در سنین زودتر یعنی ۳۰ تا ۳۵ سالگی شروع شود.

سرطان‎های دیگر که بعد از سن ۵۰ سالگی باید مورد بررسی پیشگیرانه واقع شود سرطان ریه است که رادیوگرافی ریه باید سالیانه انجام شود. همچنین سرطان روده بزرگ یا کولون است که باید با آزمایش مدفوع از نظر خون منفی سالیانه یا کولونوسکوپی پریود یک مورد غربالگری واقع شود.

یاسمن فراهانی

متخصص تغذیه بالینی و درمانی

این نوشتار مخصوص افراد بزرگسالی است که تحت همودیالیز قرار دارند. اطلاعات موجود در این مقاله بر اساس توصیه‌های مجمع ملی بیماری‌های کلیه است که به شما در زمینه مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند.

از زمان آغاز استفاده از روش درمانی طولانی مدت همودیالیز سوءتغذیه در این بیماران مشاهده شده است علل سوءتغذیه پروتیئن و کالری در بیمارانی که به مدت طولانی تحت همودیالیز قرار داشته‌اند متعدد بوده است و عللی چون کاهش دریافت پروتئین و کالری، افزایش از دست دادن آن‌ها و افزایش متابولیسم متداول‌ترند.

رژیم غذایی افراد تحت همودیالیز چگونه است؟

رژیم غذایی همودیالیزی مناسب افرادی است که در مرحله پنج بیماری مزمن کلیوی یا همان مرحله نهایی (END STAGE) قرار دارند. در این بیماران، کلیه فاقد کارکرد یا دارای کارکرد بسیار اندک است و برای پاک‌سازی خون از مواد زائد و دستی و نیز مایعات اضافی می‌بایست تحت همودیالیز قرار بگیرد.

همودیالیز نوعی دیالیز است. این روش چندین بار در هفته انجام می‌شود و هر نوبت نیز ۳ تا ۴ ساعت طول می‌کشد. رژیم غذایی همودیالیزی بدین منظور طراحی می‌شود که افزایش مواد دفعی و مایعات را در خون در فواصل بین نوبت‌های دیالیز به حداقل برساند تا شما بتوانید احساس بهتری داشته باشید.

چه چیزی می‌توانم بخورم؟

رژیم غذایی همودیالیزی علاوه بر بهره‌مندی از طیفی از مواد مغذی پروتئین بیشتری را به برنامه غذایی شما معرفی می‌کند. میزان دقیق آن توسط کارشناس تغذیه شما مشخص می‌شود. او شما را ترغیب خواهد کرد که از منابع پروتئینی با کیفیت نظیر گوشت قرمز فاقد چربی، مرغ، ماهی و سفیده تخم‌مرغ استفاده کنید. این منابع پروتئینی با کیفیت تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز بدنتان را تأمین می‌کند.

چه چیزی نمی‌توانم بخورم؟

رژیم همودیالیزی مصرف مواد غذایی حاوی سدیم، فسفر و پتاسیم را محدود خواهد کرد.

کارشناس تغذیه یک راهنمای تغذیه‌ای، فهرستی از غذاهایی که مجاز به مصرف آن‌ها هستید و فهرستی از غذاهایی که باید از مصرفشان اجتناب کنید یا کمتر از آن‌ها استفاده کنید را به شما ارائه می‌دهد.

پزشک و کارشناس تغذیه شما اکیداً توصیه خواهد کرد که بر اساس رژیم غذایی همودیالیز عمل کنید تا درمان‌های همودیالیزی مؤثر واقع شده و احساس بهتری داشته باشید. بدین ترتیب خطر بروز سایر مشکلات ناشی از بیماری کلیه و دیالیز را نیز کاهش خواهید داد.

رژیم غذایی همودیالیزی چگونه به بیمار کمک می‌کند؟

در فواصل زمانی بین درمان‌های دیالیز، پتاسیم در خون افزایش می‌یابد. میزان افزایش پتاسیم به مقدار و نوع غذای مصرفی مصرف شده و شدت اختلال در کارکرد کلیه بستگی دارد. افزایش بیش از حد پتاسیم بسیار خطرناک است. این امر می‌تواند ضعف عضلانی و ایست قلبی را ایجاد کند. پتاسیم به راحتی از طریق دیالیز از خون پاک می‌شود. مصرف میوه و سبزیجات خاص، فراورده‌های لبنی و سایر مواد غذایی سرشار از پتاسیم می‌بایست در رژیم غذایی همودیالیزی شما محدود شود.

تصفیه خون از فسفر توسط دیالیز مشکل است. این ماده معدنی می‌تواند به میزان زیادی در خون تجمع یابد و مشکلاتی از قبیل شکنندگی استخوان، اختلالات قلبی، درد مفاصل یا زخم‌های پوستی ایجاد کند. با محدود کردن مصرف مواد غذایی حاوی فسفر خطر بروز این عوارض را کاهش خواهید داد. علاوه بر استفاده از رژیم غذایی کم فسفر، ممکن است پزشک شما برای پایین نگه داشتن فسفر خون داروی متصل شونده به فسفر تجویز کند.

نکته: حتی کره بادام زمینی، آجیل، دانه‌های لوبیای خشک، نخود فرنگی و عدس که حاوی پروتئین هستند معمولاً توصیه نمی‌شوند، زیرا میزان پتاسیم و فسفر آن‌ها بالاست.

سدیم باعث می‌شود که بدنتان آب را در خود نگه دارد و فشار خونتان افزایش یابد در صورتی که میزان مصرف سدیم و آب خیلی زیاد باشد ممکن است احساس ناراحتی کرده و عمق نفس شما کاهش یابد پس از آنکه مایعات اضافه از طریق دیالیز از خون خارج شود ممکن است دچار انقباضات عضلانی شده و احساس گیجی و ضعف داشته باشید. مصرف کمتر سدیم و مایعات می‌تواند سبب شود قبل و بعد از دیالیز احساس آرامش بیشتری داشته باشید. رژیم غذایی همودیالیزی شما از نظر مواد مغذی مختلف نیز متعادل خواهد بود و به حفظ سلامت و قوای بدنی شما کمک خواهد کرد. ضمن آنکه میزان پتاسیم، فسفر و سدیم خون‌تان را نیز در حد بی‌خطر حفظ خواهد کرد.

به دست آوردن کالری مورد نیاز

دریافت کالری کافی از این جهت اهمیت دارد که انرژی مورد نیاز بدن را فراهم کند تا وزن طبیعی فرد و فعالیت مناسب روزانه حفظ و مانع از تجزیه پروتئین‌ها به‌عنوان منبع انرژی شود و مانع از تجریه پروتئین‌ها به‌عنوان منبع انرژی شود.

توصیه‌های مربوط به مصرف پروتئین

احتیاجات پروتئینی بخش مهمی از مدیریت رژیم غذایی در بیماران دیالیزی محسوب می‌شود.

سؤال اساسی در اینجا است که احتیاجات پروتئینی پایه‌ای برای بزرگسالانی که تحت همودیالیز یا دیالیز صفاقی هستند چه میزان است؟

نیازهای پروتئینی پایه‌ای برای بزرگسالان تحت همودیالیز:

این بیماران باید روزانه حداقل ۱.۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین دریافت کنند.

نیازهای پروتئینی پایه‌ای برای بزرگسالان تحت دیالیز صفاقی:

این بیماران باید روزانه حداقل ۱ تا ۲.۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین و ۳۰ تا ۳۵ کیلو کالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن انرژی دریافت کنند.

بدن من به چه ویتامین‌هایی نیاز دارد؟

افرادی که تحت دیالیز قرار دارند، نسبت به افراد سالم نیازهای ویتامینی متفاوتی دارند. پروسه دیالیز برخی از ویتامین‌ها را از بدن خارج می‌کند. برخی از ویتامین‌ها نیز ممکن است به حد زیانباری در بدن تجمع و افزایش یابند. پزشک شما ممکن است یک مکمل حاوی ویتامین‌های مورد نیاز افراد دیالیزی تجویز کند. پیش از مصرف هرگونه مکمل ویتامینی و گیاهیِ جبرانی با پزشک خود مشورت کنید.

چه میزان از ویتامین C خیلی زیاد محسوب می‌شود؟

برخی از مردم عقیده دارند مقادیر بسیار زیادی ویتامین C برای سلامت بدن ضرری ندارد، اما در صورتی که تحت دیالیز باشید، چنین مقادیری می‌تواند برای شما زیانبار باشد. ویتامین C در بدن به کریستال‌های اگزالات تجزیه می‌شود. کلیه سالم این میزان اگزالات اضافه را دفع می‌کند، اما دیالیز در این حد کارایی ندارد. در صورتی که تحت دیالیز هستید، ممکن است اگزالات در استخوان‌ها و مفاصل رسوب و درد ایجاد کند. این مسئله نشان می‌دهد که چرا میزان ویتامین C باید به ۶۰ میلی‌گرم در روز محدود شود. این میزان از ویتامین در مولتی‌ویتامین‌های مخصوص بیماران کلیوی وجود دارد.

فقر آهن در مبتلایان به نارسایی کلیوی

کم‌خونی در اغلب مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه (CRF) تحت دیالیز مشاهده می‌شود. در این بیماری کم‌خونی به دلیل کمبود اریتروپویتین اندوژن ایجاد می‌شود. فقر آهن (خواه واقعی یا عملکردی) در اغلب (و نه همه) بیماران همودیالیزی که ایتروپویتین نوترکیب انسانی (rHuEPO) دریافت می‌کنند مشاهده می‌شود؛ علت این امر، افزایش تقاضا برای آهن حاصل از اریتروپوئز است که در اثر تجویز rHuEPO، آسیب‌ پیشرونده عروقی ناشی از دستگاه دیالیز و لوله‌گذاری، خون‌گیری، دفع خون از طریق دستگاه گوارش و خونریزی در زمان قرار دادن و برداشتن کاتتر دیالیز رخ می‌دهد.

بنابراین ضروری است متخصصین کلیه برای تعادل مناسب در درمان کم‌خونی در بیماران کلیوی با rHuEPO و مکمل آهن، از متابولیسم آهن، در بیماران دیالیزی به‌خوبی آگاه باشند.

میزان هموگلوبین مدنظر برای بیماران در هر ۲ مرحله پیش از دیالیز و مرحله دیالیز ۱۱ تا ۱۲ گرم در دسی‌لیتر است. اخیراً مجمع ملی بیماری‌های کلیه پیشنهاد کرده است مکمل آهن به حدی استفاده شود که میزان اشباع ترانسفرین را حداقل به ۲۰ درصد فریتین سرم را به بیش از ۱۰۰ نانوگرم در میلی‌لیتر برساند. این میزان آهن معمولاً روزانه به‌صورت مکمل خوراکی به میزان حدوداً ۲۰۰ میلی‌گرم (۳۲۵ میلی‌گرم فروس‌سولفات سه بار در روز) تأمین می‌شود. آهن خوراکی زمانی که بدون غذا مصرف شود معمولاً در بین وعده‌های غذایی بهترین میزان جذب را خواهد داشت.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، آمار اهدای عضو در ایران را ۱۱ اهدا به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پنجمین کنفرانس «مرگ مغزی، از شناسایی تا اهدا»، از شیوه جدید صدور کارت اهدای عضو رونمایی شد.

به گفته‌ مسعود مظاهری دبیر اجرایی این کنفرانس، کارت جدید و عکس‌دار اهدای زندگی پس از ثبت‌نام اولیه در وب سایت رسمی مرکز اهدای عضو به نشانی www.ehda.ir، در هر شعبه‌ بانک ملی ایران در سراسر کشور قابل دریافت است و این قابلیت را دارد که به شبکه‌ای از انواع تخفیفات خرید متصل شود و با این ابتکارها امید است که کارت اهدای عضو از رونق و رواج اجتماعی بیشتری برخوردار شود.

فرحناز صادق‌بیگی رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در این کنفرانس حدود ۱۶۵ نفر از ۱۹ مرکز شناسایی و ۱۵ مرکز فراهم‌آوری و ۴۰ بیمارستان شهر تهران شرکت کردند، گفت: ۱۸ مبحث کلیدی از جمله کلیت فرآیند اهدای عضو اعم از شناسایی، معاینات و تشخیص مرگ مغزی، مراقبت پزشکی از فرد مرگ مغزی، موارد مجاز و ممنوعیت‌های اهدای عضو، نحوه‌ برداشت اعضا در اتاق عمل، چالش‌های اهدای عضو در کودکان، مسمومین و تومورهای مغزی و نیز مباحث اجتماعی، حقوقی و فقهی مرتبط، توسط استادان هر بخش آموزش داده شد .

در ادامه، مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، با اشاره به جایگاه رفیع ایران در قاره‌ آسیا و کشورهای اسلامی در زمینه‌ اهدای عضو از مرگ مغزی، ابراز امیدواری کرد که آمار اهدای عضو کشور در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته با جهشی خیره‌ کننده از ۱۱ اهدای عضو به ازای هر یک میلیون جمعیت کشور به عدد ۱۵ ارتقا یابد.

وی همچنین بیمارستان مسیح دانشوری را در حوزه آموزش تخصصی و عمومی مفاهیم مرگ مغزی و اهدای اعضا پیشتاز دانست و از برگزاری دو کنگره‌ متفاوت در عرض یک سال توسط واحد فراهم‌آوری این بیمارستان تقدیر کرد.

چالش‌های بیمه‌ای بیماران خاص / انتقاد از دستگاه‌های دیالیز ایرانی
فاطمه هاشمی
رئیس بنیاد بیماری‌های خاص ضمن تشریح اقدامات بنیاد برای بیماران خاص،‌ در عین‌حال به بیان چالش‌های پیش‌روی این بیماران پرداخت.

فاطمه هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با ایسناضمن بیان تاریخچه آغاز فعالیت‌های بنیاد بیماری‌های خاص، گفت: بنیاد بیماری‌های خاص از سال ۷۵ با تلاش‌های پدرم تاسیس شد. با پیشنهاد ایشان به هیات دولت مصوب شد که دارو و درمان سه بیماری تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی رایگان باشد، البته ایشان معتقد بودند که باید سالی یک بیماری به این سه بیماری اضافه شود تا پوشش گسترده‌تری داشته باشیم؛ اما به دلیل مشکلات مالی این امر میسر نشد و تنها این سه گروه برای درمان رایگان پذیرفته شدند.

وی با بیان اینکه طی سالیان مختلف بیماری‌هایی مانند سرطان، ام اس و… را برای آن که پوشش رایگان داشته باشند به هیات دولت پیشنهاد کردیم، اظهار کرد: اما هیچ‌کدام از این بیماری‌ها مورد قبول آنها واقع نشد تا زمانی که در دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی مجددا با تلاش‌های پدرم بیماری «ای بی» نیز جزو بیماری‌های خاص شناخته شده و دارو و درمان آنها به شکل رایگان صورت می‌گیرد.

مکاتبه برای خاص شدن بیماران CF
وی افزود: البته پس از طرح پیشنهاد مبنی بر پوشش رایگان درمان بیماری ام اس و سرطان‌ها، با اقدامات صورت گرفته اکثر داروهای مورد استفاده بیماران در این دو بیماری تحت پوشش بیمه قرار گرفت؛ تا جایی که امروز بیش از ۷۰ یا ۸۰ قلم از داروهای بیماران سرطانی در پوشش بیمه قرار گرفته است اما،‌ این پوشش ۱۰۰درصدی نیست. در سال جاری نیز با توجه به نیاز مبتلایان به بیماری«سی‌اف» و اینکه این بیماران نیز شرایط بیماران خاص را دارند، مکاتباتی با ریاست محترم جمهوری و وزیر بهداشت جهت رسیدگی بیشتر به این بیماران انجام داده‌ایم.

چالش بیمه‌ای تالاسمی‌ها
وی در خصوص سایر چالش‌های بیماران خاص با بیمه‌ها، گفت: طبق مصوبه موجود بیمه‌ها باید هزینه‌های داروی بیماران خاص را متقبل شوند، اما مشکلی که اخیرا وجود داشت در خصوص پوشش بیمه‌ای داروی بیماران تالاسمی بود. از آن جا که داروی‌های متفاوت‌ برای بیماران تالاسمی تهیه و تجویز می‌شود، همه این داروها تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است و بیمار مجبور می‌شود بخشی از فرانشیز بیمه را خودش پرداخت کنند. از آنجایی که طبق مصوبه هیات دولت، دارو و درمان بیماران تالاسمی باید رایگان باشد این موضوع باید رسیدگی شود.

بیمارانی که دارو و درمان‌شان رایگان است
رئیس بنیاد بیماری‌های خاص در خصوص تعداد بیماران خاصی که در کشور شناسایی شده‌اند، به ایسنا گفت: حدود ۲۰ هزار بیمار تالاسمی ، بیش از ۳۲ هزار بیمار دیالیزی شامل افراد پیوندی و یا کسانی که پیوند کلیه‌شان پس زده شده باشد، ۶ تا ۷ هزار نفر بیمار هموفیلی و ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بیمار پروانه‌ای در کشور شناسایی شده‌اند که تمام خدمات را به شکل رایگان دریافت می‌کنند. همچنین طبق اعلام وزارت بهداشت ۷۰ هزار بیمار ام اس نیز بخشی از داروهای خود را تحت پوشش بیمه دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۰۰ هزار بیمار سرطانی جدید شناسایی شده‌اند؛ در عین حال به روند رو به رشد افزایش بروز سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از داروهای بیماران سرطانی نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، اما همچنان کافی نیست.

در تامین داروهای خاص نگرانی نداریم
وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در حوزه دارو گفت: متاسفانه به دلیل آن که تحریم‌ها بر انتقال ارز اثرگذار است، برای خرید مواد اولیه، دارو، تجهیزات و… دچار مشکلاتی هستیم. اما در مجموع اکنون در رابطه با بیماران هموفیلی، دیالیزی و تالاسمی اکثر داروها در داخل کشور تولید می‌شوند؛ انواع خاصی از داروها، فیبرهای مربوط به صافی دیالیز ، پودر بی‌کربنات و… که از خارج از کشور وارد می‌شود نیز با مشکل خاصی مواجه نبوده است. به همین دلیل اکنون نگرانی خاصی برای تامین داروی بیماران خاص وجود ندارد.

وی در خصوص دستگاه‌های دیالیز تولید داخل و استفاده آنها در مراکز درمانی، خاطر نشان کرد: حدود ۲۰ سال پیش که پدرم رئیس جمهور بودند بحث تولید دستگاه دیالیز در ایران مطرح شد، حتی در رابطه با تولید سه نوع صافی دیالیز شرکت سها که وابسته به هلال احمر بود کارخانه تولید این صافی را افتتاح کرد و بعد از آن کارخانه‌های مدیتکسیس و ندای ایرانیان،‌ نیز وارد این حوزه شدند. همچنین در خصوص تولید دستگاه دیالیز، مرکز پژوهشگاه علمی _ صنعتی در حوزه تولید دستگاه‌ به بازار ورود کرده و بنیاد بیماری‌های خاص نیز با خرید دستگاه نمونه خارجی برای این تیم تحقیقاتی به آنها کمک کرد.

هاشمی ادامه داد: پس از این که تولید دستگاه‌ها به اتمام رسید، بنیاد بیماری‌های خاص برای کمک به این گروه علمی تحقیقاتی ۷۰ دستگاه دیالیز به بهانه حمایت از تولید ایرانی از آنها خریداری کرد، اما متاسفانه این دستگاه‌ها با مشکلات زیادی روبرو بودند؛ به طوری که لازم بود برای هر دستگاه یک تکنسین نیز حاضر به کار باشد تا مشکلات به وجود آمده را برطرف کند. تمام این موارد مسبب آن شد که این گروه نتواند به کار خود ادامه دهد؛ چرا که علاوه بر مشکلات موجود، دستگاه دیالیز تولید شده ایرانی نسبت به مشابه‌های خارجی خود ورژن‌های قدیمی‌تری داشت.

وی با بیان اینکه حدود دو سال قبل، گروهی دیگری از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای همکاری با بنیاد در خصوص ساخت دستگاه‌های دیالیز داخلی وارد گفت‌وگو شدند، تصریح کرد: طبق صحبت‌های اولیه بنیاد قول مساعدی برای همکاری با این شرکت‌ها را داد تا پس از تولید دستگاه‌ها آنها را به مراکز ما آورده تا پزشکان و متخصصان پس از کار کردن با دستگاه‌ها نسبت به آنها نظر دهند، اما این اتفاق نیفتاد و مجوزهای لازم از مبادی دیگری اخذ شد. نکته قابل توجه آن است که این دستگاه‌ها در حال حاضر از نمونه خارجی خود نیز گران‌تر است.

وی در ادامه با بیان این که دستگاه‌های تولید شده جدید نیز با مشکلاتی مواجه است، گفت: طبق اعلام پزشکان متخصص و بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی این دستگاه‌های دیالیز دارای مشکلاتی است که با ما در میان می‌گذارند، اما متاسفانه به دلیل مباحث موجود در کشور مبنی بر لزوم حمایت از تولید داخلی این افراد حاضر نمی‌شود انتقادات خود را به شکل مکتوب در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم به شکل درستی این شکایات را پیگیری کنیم. همچنین خانواده بیماران هم از نوع کارکرد این دستگاه‌ها شکایاتی داشتند، اما در حال حاضر هیچ شکایت کتبی نسبت به دستگاه‌های داخلی برای پیگیری ما وجود ندارد.

اتمام بیمارستانی خاص بیماران سرطانی تا پنج ماه آینده
وی با بیان این که سالانه مبلغی به عنوان بودجه دولتی به این بنیاد اختصاص می‌یابد، اظهار کرد: البته این بودجه به تنهایی پاسخگوی اقدامات بنیاد نیست و اگر کمک‌های خیرین و نیکوکاران به ما نبود شاید با مشکلات بیشتر مواجه می‌شدیم. در حال حاضر بنیاد دو بیمارستان در دست ساخت دارد که یکی از این بیمارستان‌ها مخصوص بیماران سرطانی است که می‌توانم بگویم مرکزی مانند آن در کشور وجود ندارد و طبق قولی که پیمانکار این پروژه به ما داده است، ظرف پنج ماه آینده اقدام به راه اندازی آن خواهیم کرد. این بیمارستان با نزدیک به ۶۵ هزار متر زیر بنا در ۱۱ طبقه می‌تواند آماده خدمت رسانی به بیماران سرطانی باشد.

هاشمی افزود: بیمارستان دیگری که در دست ساخت داریم یک بیمارستان جنرال برای بیماران خاصِ تحت پوشش خودمان است تا اگر لازم باشد عملی انجام شود، در این بیمارستان تحت جراحی و مداوا قرار گیرند. از آن جایی که هر ماه حداقل باید ۱۰ میلیارد تومان برای هر کدام از این بیمارستان‌ها هزینه کنیم و با توجه به بودجه‌ای که به ما اختصاص می‌یابد کاملا مشخص خواهد شد که بدون کمک خیرین مشکلات زیادی برای ما پیش می‌آمد. البته؛ علاوه بر هزینه‌هایی که در این دو بیمارستان‌ انجام می‌شود هزینه‌هایی در بخش مددکاری، سه مرکز درمانی در شهرهای واوان، مسگرآباد و رفسنجان و… نیز داریم.

وی در پایان گفت: در حال حاضر با چالش خاصی در بنیاد روبرو نیستم، اما آرزوی ما و آرزوی پدرم مبنی بر اضافه شدن هر ساله یک بیماری به اسامی بیماران خاص همچنان باقی مانده است؛ چراکه هیچ کدام از رئیس جمهورهای پس از پدرم در این زمینه به ما و مردم کمک نکرده‌اند.

شیرخوار 2ماهه ای با تشخیص ولولوس و گانگرن روده توسط دکتر امید امان الهی در مرکز فوق تخصصی کودکان دکتر محمد کرمانشاهی مورد عمل جراحی قرار گرفت و هم اکنون نیز حال عمومی خوبی دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه این کودک که جهت انجام عمل جراحی از بیمارستان امام رضا (ع) با حال بد و بی قراری شدید به این مرکز منتقل شده بود بلافاصله پس از معاینات تیم پزشکی تحت عمل جراحی رزکسیون و آناستوموز روده قرار گرفت که خوشبختانه هم اکنون در بخش Picu این مرکز با حال عمومی خوبی بستری است.
االل
گفتنی است دکتر امان الهی فوق تخصص جراحی کودکان است که با 5 سال سابقه فعالیت در اتاق عمل بیمارستان امام رضا (ع) پس از تاًسیس و افتتاح مرکز دکتر محمد کرمانشاهی از سال 1390 تاکنون در این مرکز فعالیت می کند .

جلسه روسای هئیت ها و نواب روسا با حضور نمایندگان هیئت های ورزشی کل کشور، سرکار خانم دکتر هاشمی رئیس فدراسیون ،خانم طاهریان نایب رئیس کمیته ملی المپیک و عضو هیئت رئیسه فدراسیون، سرکار خانم دکتر فرهادی زاد معاون محترم توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و خانم دکتر شهبازی نایب رئیس بانوان فدراسیون در محل سالن همایش های بین المللی جزیره زیبای کیش ساعت ۸ تا ۱۰/۳۰ صبح امروز ۲۲ آذرماه برگزار شد.