بهره گیری از نیروهای داوطلب یکی از اهرم های آشنا و موفق در سازمان های خدماتی و عام المنفعه به شمار می رود، اهرمی که به ویژه در شرایط بحران و به هنگام بروز حوادث نمود بیشتری پیدا می کند.
در دورانی که نیاز به کمک های انسان دوستانه هیچگاه بیش از امروز نبوده است، اورژانس پیش بیمارستانی کرمانشاه در نظر دارد از کمک اقشار مختلف جامعه به عنوان همیار اورژانس و دانش آموختگان علوم پزشکی به عنوان اورژانس یار به صورت داوطلبانه در مواقع بحران استفاده کند.

 

علاقمندان پس از نامنویسی دوره‌های کمک‌های اولیه و تخصصی مرتبط با فوریت‌های پزشکی را بصورت رایگان فرا می‌گیرند و در پایان دوره گواهینامه آموزشی به داوطلبان ارائه خواهد شد.

جهت ثبت نام اینجا کلیک کنید.

منبع: سایت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه گفت: در این استان طبق آمار رسمی حدودا ۴۰ هزار بیمار خاص و صعب العلاج داریم که همگی در شرایط سخت و بحرانی به سر می برند. مسئولان با تشکیل کارگروه باید چاره ای برای این بیماران بیندیشند.

حسین بیگلری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: مشکلات بیماران خاص استان کرمانشاه همیشه بود اما با بیماری کووید ۱۹ شرایط حادتر شد و هزینه داروها برای شان قابل تامین نیست. پزشکان داروی خارجی توصیه و تجویز می کنند که از تعهد بیمه خارج شده و بیماران مجبورند داروی ایرانی مصرف کنند که بدنشان نسبت به این داروها واکنش نشان می دهد.

بیگلری: از وقتی که مسئولیت پیوند بیماران کلیوی با نظارت وزارت بهداشت انجام می شود متاسفانه در سطح استان تعداد این جراحی ها بسیار کم شده و در سال جاری تنها ۳ عمل پیوند کلیه داشته‌ایم. در صورتی که سال گذشته ۶۰ الی ۷۰ عمل پیوند کلیوی در کرمانشاه انجام شد

بیگلری عنوان کرد: برای بیماران تالاسمی استان کرمانشاه چندین انجمن وجود داشت که به دلیل شرایط نامساعد مالی یا تعطیل شده و یا در حال تعطیل شدن هستند.کمک‌های مردمی به انجمن‌ها برای بیماران خاص بسیار کاهش یافته است.بیشترین کمک به انجمن ها از طریق قشر متوسط و اکثرا کارمندان تامین می شد که اینها نیز با شرایط اقتصادی موجود در جامعه خودشان نیز به مشکل برخورده اند. تعطیلی انجمن ها باعث می شود مشکلات بیماران دوچندان شود چرا که برای روند درمان بیماران زحمات زیادی را متحمل می شدند.

کاهش شدید جراحی پیوند کلیه

وی با اشاره به اینکه مشکلات بیماران سرطانی در استان کرمانشاه واقعا حاد شده است، گفت: از وقتی که مسئولیت پیوند بیماران کلیوی با نظارت وزارت بهداشت انجام می‌شود متاسفانه در سطح استان تعداد این جراحی‌ها بسیار کم شده و در طی سال جاری تنها ۳ عمل پیوند کلیه داشته ایم. در صورتی که سال گذشته ۶۰ الی ۷۰ عمل پیوند کلیوی در کرمانشاه انجام شد.

افزایش بیماران دیالیزی در استان

مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه، ادامه داد: با کاهش جراحی‌های پیوند کلیوی میزان درخواست دیالیز بیماران به شدت افزایش یافته است و این موضوع باعث فرسودگی دستگاه‌های دیالیز شده و متاسفانه قطعات دستگاهها نیز اصلا یافت نمی شود.

دستگاه های دیالیز پاسخگوی بیماران نیست

بیگلری بیان کرد: در حال حاضر بیمارستان امام رضای کرمانشاه بیماران را به صورت ۴ شیفته دیالیز می‌کنند. چرا که تعداد بیماران بسیار افزایش یافته و تعداد دستگاه های دیالیزم پاسخگوی نیاز این بیماران نیست. نه تنها بیمارستان امام رضا بلکه این مشکل در بیشتر بیمارستان ها وجود دارد.

دیالیز بیماران به خوبی انجام نمی شود

وی ادامه داد: بیمارستان‌ها نمی توانند هزینه‌های بخش دیالیز را تقبل کنند و متاسفانه دیالیز بیماران به خوبی انجام نمی شود. افراد مسن دیالیزی با طی کردن بعد مسافتی از دورترین نقطه استان ساعت ۱۲ شب باید به هر ترتیبی که شده خود را به بیمارستان مرکز استان برسانند و برای دیالیز فردا آماده شوند.بیشتر این افراد هزینه ایاب و ذهاب ندارند. ما حتی نتوانستیم یک سرویس ایاب و ذهاب برای این بیماران فراهم کنیم.

کارگروهی که برای بیماران خاص تشکیل نشد

بیگلری تصریح کرد: درباره مشکلات بیماران خاص استان با استاندار کرمانشاه صحبت کردیم که نه انجمن حمایت از بیماران خاص و نه خود بیماران از پس هزینه های درمان برنمی آیند. که ایشان دستور تشکیل کارگروهی در این باره را داد اما تاکنون این کارگروه تشکیل نشده است.

۴۰ هزار بیمار خاص و صعب العلاج در شرایط بحرانی

مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بیماران سرطانی در سطح استان روز به روز تعدادشان رو به افزایش است، گفت: طبق آمار رسمی حدودا ۴۰ هزار بیمار خاص و صعب العلاج در استان کرمانشاه وجود دارد که همگی در شرایط بحرانی به سر می برند. البته ممکن است تعداد این بیماران بیش از این آمار باشد چرا که عده ای برای روند درمان به استان های دیگری مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون در سطح استان فکر می کردیم ۵ بیمار سی اف داریم در حالی که آمار گرفتیم ۳۴ نفر بودند که برای درمان به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند. همچنین تعداد بیماران اوتیسم در استان کم نیست و به تازگی تعدادی بیمار پروانه نیز آمارگیری شده است.

بیگلری گفت: مشکلات بیماران خاص استان یکی دو تا نسیت. این بیماران علاوه بر مشکل دارو با مشکل تغذیه مناسب هم دارند. چندی پیش بعد از دیالیز به یک بیمار دیالیزی خانم غذا دادیم که نخورد و وقتی علت را جویا شدیم گفت نگه داشته ام ببرم به بچه هایم بدهم چون  گرسنه‌اند و غذا ندارند. این در حالی است که یک بیمار دیالیزی بعد از دیالیز حتما باید غذا بخورد.

وی ادامه داد: وقتی موضوع را با دکتر بخش مطرح کردم گفت آمار بگیرید که به بیماران نیازمند ۲ پرس غذا بدهیم و وقتی آمار گرفتیم از ۴۰ بیمار ۳۰ نفرشان فقر مالی شدید داشتند.

بیگلری: مشکلات بیماران خاص استان یکی دو تا نسیت. این بیماران علاوه بر مشکل دارو با مشکل تغذیه مناسب هم دارند. چندی پیش بعد از دیالیز به یک بیمار دیالیزی خانم غذا دادیم که نخورد و وقتی علت را جویا شدیم گفت نگه داشته ام ببرم به بچه هایم بدهم چون گرسنه اند و غذا ندارندد. این در حالی است که یک بیمار دیالیزی بعد از دیالیز حتما باید غذا بخورد

مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه، عنوان کرد: بیمار هرچقدر روند درمان را طی کند اما تغذیه مناسب نداشته باشد بی تاثیر است.

بیمارانی که هزینه ایاب و ذهاب ندارند

بیگلری ادامه داد: بیماران تالاسمی برای دریافت خون با تاخیر چند روزه به مراکز درمانی کرمانشاه مراجعه می‌کنند. مخصوصا آنهایی که از روستاها و شهرهای دیگر  استان می آیند و وقتی از آنها جویا می شویم می گویند هزینه ایاب ذهاب نداریم. هزینه های دارو و رفت و آمد   بیماران برای خانواده های فقیر و کم درآمد در استان کمر شکن است.

وی افزود: بیماران سرطانی نان برای خوردن ندارد ولی داروی ۵ میلیون تومانی برایش تجویز می شود برای همین بیشترشان روند درمان را رها کرده اند. حال و روز بیماران شرایط روحی ما را نیز بد کرده و به هرکجا برای کمک برای این بیماران رجوع می کنیم دست رد به سینه مان می زنند.

گفت و گو: مریم بازوند

مدیر فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از حدود ۱۰ روز دیگر نتیجه آزمایش کرونا به صورت پیامکی اعلام می‌شود و دیگر نیاز نیست که شهروندان استان برای اطلاع از نتیجه آزمایش کرونای خود به آزمایشگاه‌ها مراجعه کنند.

«بیژن کبودی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سامانه پیامکی به صورت یکپارچه به تمام مراکز خدمات سرپایی کرونا متصل می‌شود و به محض ثبت نتیجه آزمایش در سیستم، این نتیجه به صورت خودکار برای شهروند هم پیامک می‌شود.

به گفته او شهروندان در زمان مراجعه به مراکز خدمات سرپایی کرونا در سراسر استان، شماره تلفن همراه خود را اعلام می‌کنند تا نتیجه به صورت پیامکی برای آنها ارسال شود.

کبودی اظهار کرد: البته در صورتی که شهروندی نیاز به نسخه چاپی نتیجه آزمایش داشته باشد، برای دریافت آن باید به صورت حضوری به آزمایشگاه مورد نظر مراجعه کند.

مدیر فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تمام ۲۰ مرکز سرپایی خدمات کرونا به این سامانه پیامکی متصل خواهند شد.

از ۲۰ مرکز خدمات سرپایی کرونا، سه مرکز مخصوص بیمارستان‌های شهر کرمانشاه، چهار مرکز در سطح شهر کرمانشاه و در ۱۳ شهرستان دیگر استان هم ۱۳ مرکز به شهروندان استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه خدمت‌رسانی می کنند.

طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دکتر شهرام بیدهندی به عنوان رئیس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) منصوب شد.

 

دکتر بیدهندی که دانش آموخته پزشکی عمومی در سال ۱۳۷۵ از دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی‌،‌درمانی کرمانشاه است ، داری مدرک تخصصی بیهوشی و مراقبت‌های ویژه از همین دانشگاه است.

 

از سوابق مدیریتی وی می توان به رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرستان کنگاور ، رئیس مرکز بهداشت شهرستان تویسرکان ، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان صحنه ، قائم مقام معاونت پشتیبانی دانشگاه ، رئیس اداره نظارت بر درمان معاونت درمان دانشگاه ، دو دوره مدیر درمان دانشگاه و مدیر بیمارستان امام رضا (ع) به مدت ۶ سال اشاره کرد .

 

گفتنی است پیشتر مسئولیت فوق را دکتر علی سروش عهده دار بوده است که دکتر مرادی با اهداء لوحی بدین شرح از زحمات وی تقدیر کرد.

 

جناب آقای دکترعلی سروش

خدمت درعرصه ارزشمند سلامت و مراکز دانشگاهی نعمت گرانقدر پروردگار است که به برخی از بندگان خود عطا می فرمایند . امیدوارم خداوند بزرگ توفیق بهره مندی از این بازه زمانی را به بهترین شکل ممکن در جهت رضایت خالق و خرسندی مخلوق به همه ما ارزانی دارد.

بدینوسیله برخود لازم می دانم از تمامی تلاشهای بی شائبه و صادقانه جنابعالی در مدت تصدی ریاست مجتمع امام رضا (ع)   با تشویق کتبی درج در پرونده پرسنلی تقدیر نموده و امیدوارم همواره موفق ومؤید باشید.

 

دکتر محمود رضا مرادی ریس دانشگاه

برادر ارجمند جناب دکتر علی سروش

با سلام

چه غرور آفرین است عزیزانی که در کمال صداقت و درستکاری بهترین سال های عمر خود را در سنگر خدمت گذراندند و در جهت تحقق اهداف سلامت مردم خالصانه از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و با پذیرش غم و شادی با توکل به ایزد منان در کنار سایر همسنگران از جان و مال خود گذشتند و اینک با کوله باری از تجربه سنگر را به دیگران می سپارند.

شایسته است از زحمات بی دریغ و ارزشمند و اهتمام ویژه جنابعالی در طول مدت خدمت در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه تشکر و قدردانی نموده. توفیق روزافزون شما و خانواده گرانقدرتان را از درگاه احدیت مسئلت می نمایم.

حسین بیگلری

مدیر شورای عالی بیماران خاص کرمانشاه

بازدید حسین بیگلری، مدیر شورای بیماران خاص و همراهان از شرکت دانش بنیان زیست تولید رازی و دیدار با پروفسور مصطفایی استاد ایمنولوژی و مدیر پروژه کارآزمایی داروی MAB98که در فاز دوم کارآفرینی بالینی تعداد زیادی از بیماران کرونایی بستری و سرپایی را درمان نموده و تنظیم تفاهم نامه ای بین شورای عالی بیماران خاص و شرکت مذکور و اعلام حمایت همه جانبه از طرح ارزشمند درمان بیماران کرونایی که نویدبخش پروتکل درمانی موفق جهت این معضل بزرگ بهداشتی در سطح جهان است

تقدیر مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه از حاج حسین بیگلری مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان به خاطر رسیدگی و پیگیری در مشکلات مادی بیماران نیازمند

 

فرماندار کرمانشاه از خانواده‌های داغ‌دیده تقاضا کرد برای جلوگیری از شیوع کرونا برای عزیزان تازه درگذشته خود مجلس ختم برگزار نکنند.

فضل الله رنجبر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جدی شدن خطر شیوع کرونا با فرا رسیدن فصل پاییز به دلیل همزمانی با شیوع آنفلوآنزا، اظهار کرد: با توجه به اینکه مجالس عزدارای یکی از کانون‌های مهم شیوع کرونا هستند، لذا در شرایط کنونی که وضعیت شهرستان از نظر شیوع کرونا قرمز است، از خانواده‌های داغدار تقاضا داریم از برگزاری مجالس عزا برای عزیزانشان صرف نظر کنند.

وی با بیان اینکه مراسم ترحیم باید خیلی محدود و بصورت خانوادگی برگزار ‌شود، تصریح کرد: هر نوع تجمعی می تواند شیوع کرونا را در پی داشته باشد، لذا از مردم می خواهیم تا حد امکان از حضور در تجمعات صرف نظر کرده و در صورتی که مجبور به حضور در اجتماع هستند، حتما ماسک زده و رعایت فاصله گذاری فیزیکی و پروتکل‌های بهداشتی را داشته باشند.