به گزارش خبرگزاری مهر، گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشکده مجازی، بیمارستان امام خمینی و انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران و با استفاده از شواهد علمی نوین و معتبر نسبت به طراحی و تدوین بسته مجازی بازتوانی ریوی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اقدام کرده است و این کلینیک مجازی به بیماران ترخیص شده از بیمارستان، خدمات مجازی و حضوری ارائه می دهد.

یکی از مشکلات اصلی بیماران بهبود یافته از فاز حاد و بستری بیماری کووید، ناتوانی، محدودیت تنفسی و جسمانی آنها است.

برنامه بازتوانی ریوی متشکل از ارزیابی اولیه طبی و فیزیکی، تمرینات تنفسی، تمرینات مختلف هوازی، قدرتی و کششی است که بر اساس قضاوت متخصصان پزشکی ورزشی حاضر در این کلینیک مجازی و با توجه به شرایط بیمار تجویز و با استفاده از محتوای مجازی به شکل کلیپ و دستورالعمل‌های ساده، آموزش مراحل مختلف به بیمار برای اجرای برنامه در منزل انجام می‌شود.

با پیگیری های مستمر، منظم و با افزایش تدریجی شدت و تناوب تمرینات، این برنامه بازتوانی می تواند با کمترین عارضه و در کمترین زمان، زمینه ساز بازگشت فرد به زندگی عادی شود.

توضیح اینکه این برنامه با پشتیبانی دانشکده مجازی، بیمارستان امام خمینی و مشارکت متخصصان پزشکی ورزشی شاغل در سه بیمارستان‌ امام خمینی (ره)، شریعتی و سینا برگزار می‌شود.

همچنین گروه پزشکی ورزشی برنامه بازتوانی حضوری در کلینیک های پزشکی ورزشی را طراحی کرده که بیماران بعد از سپری شدن دوران قرنطینه در این برنامه می توانند زیر نظر متخصصان پزشکی ورزشی شرکت کنند.

بیماران مبتلا به کرونا و یا مبتلا به سایر بیماری های دیگر می‌توانند با مراجعه به کلینیک مجازی بیمارستان امام خمینی (ره) به آدرس eclinic.ikht.ir در صفحه کرونا در کنار استفاده از سایر کلینیک‌های مجازی مرتبط با کرونا در خصوص گرفتن نوبت از کلینیک پزشکی ورزشی و بازتوانی ریوی اقدام کنند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، از اجرای ۴ پروژه تحقیقاتی در زمینه مدیریت کووید ۱۹ در تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر فتوحی، در نشست کمیته اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به روند اجرای ۴ پروژه تحقیقاتی در زمینه مدیریت کووید ۱۹، گفت: پایلوت طرح بررسی راه‌های انتقال عفونت در استان تهران اجرا شده و از این هفته پروژه اصلی آغاز می‌شود.

وی افزود: ارزیابی رفتار مردم در مواجهه با عوامل خطر بیماری کووید ۱۹ در استان تهران نیز پروژه دیگری است که مصوب شده و از این هفته جمع‌آوری اطلاعات آن در حوزه معاونت بهداشت انجام می‌شود.

فتوحی با اشاره به پروژه تدوین دستورالعمل فاصله گذاری فیزیکی در جمعیت استان تهران، گفت: این دستورالعمل نوشته شده و وزارت بهداشت نیز دستورالعمل مشابهی را به این منظور ابلاغ کرده است که محورها و نحوه اجرایی شدن آن مورد برسی قرار گرفت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکپارچه‌سازی و راه‌اندازی نظام مراقبت از بیماری کووید ۱۹ در استان تهران را طرح مفصل و طولانی‌مدت دیگری خواند که با همکاری حوزه آی تی دانشگاه و معاونت‌های بهداشت و درمان اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اهداف اجرای این ۴ پروژه، گفت: امیدواریم با اطلاعاتی که به دست می‌آوریم، موج دوم را سریع‌تر کنترل کنیم، مردم توانمندتر شوند و نگذاریم موج سوم رخ دهد.

فتوحی تاکید کرد: لازم است روند اپیدمی را مرتب پایش کنیم و متناسب با وضعیتی که استان تهران دارد برای مدیریت اپیدمی و جلوگیری از موج سوم و همچنین مدیریت بیمارانی که مبتلا شده‌اند، اقدام کنیم.

 

مدیر تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از خریداری یک دستگاه سی تی اسکن ۱۶ اسلایس برای بیمارستان شهرستان پاوه خبر داد و گفت: این دستگاه با آماده سازی فضای فیزیکی به زودی به بهره‌برداری می رسد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر «تورج شیرزادیان» با بیان اینکه این دستگاه محصول شرکت هیتاچی ژاپن است ارزش تقریبی این دستگاه را با ارز آزاد 4 میلیارد تومان اعلام کرد.

وی عنوان کرد:این دستگاه با پیگیری‌های تیم مدیریتی دانشگاه؛ ریاست، معاونان توسعه، غذا و دارو و درمان و مدیریت تجهیزات پزشکی دانشگاه و نیز پیگیری‌ امام جمعه این شهرستان در سفر وزیر محترم بهداشت ازمحل کمک سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته است .

مدیر تجهیزات پزشکی دانشگاه با اشاره به توزیع محدود این دستگاه در کشور گفت: خوشبختانه استان ما در میان استان های دیگر موفق به خرید این دستگاه شد.

دکتر شیرزادیان ضمن ابراز خرسندی از اینکه اکنون تمامی شهرستانهای استان غیر از دو شهرستان قصرشیرین و گیلانغرب به دستگاه سی تی اسکن مجهز هستند گفت: دستور وزیر محترم بهداشت جهت خرید این دستگاه برای شهرستان گیلانغرب نیز اخذ گردیده است.

او گفت: دستگاه سی تی اسکن ۱۶ اسلایس در کنار سایر روش‌های تشخیصی ویروس کرونا کمک شایان توجهی به تشخیص و درمان بیماران این شهرستان خواهد کرد.

دکتر شیرزادیان با بیان اینکه تامین این دستگاه از طریق معاونت درمان و هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت صورت پذیرفته است.‌دستیابی به این دستاورد مهم را  به مردم فهیم این شهرستان تبریک و تهنیت گفت.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی از تداوم سیر کاهشی بستری ها و موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر تعداد بستری های کرونا در بیمارستانهای استان به نصف کاهش یافته است.

مهدی محمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به سیر کاهشی کرونا در استان گفت: خوشبختانه طی دو هفته گذشته سیر کاهشی خوبی در بحث مبتلایان کرونا در استان شروع شد که همچنان استمرار دارد و این امر موجب خروج استان از وضعیت قرمز کرونا شد.

محمدی تصریح کرد: در حال حاضر استان در وضعیت “زرد” کرونا قرار دارد و بر اساس آخرین آمار تنها سه شهرستان کنگاور، پاوه و هرسین در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: با توجه به محاسبات صورت گرفته در حال حاضر بستری های کرونا دربیمارستانهای استان نسبت به زمان مشابه در ماه گذشته به نصف کاهش یافته است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: همچنین هم اکنون بستری های جدید روزانه بیمارستان ها نیز به یک سوم رسیده است.

محمدی از کاهش مرگ ومیر ناشی از کرونا در استان هم خبر داد وافزود: تعداد فوتی ها در روزهای مختلف متفاوت است، اما در هفته گذشته بطور میانگین روزانه 2.5 فوتی داشتیم که نسبت به میانگین روزانه در ماه گذشته کاهش محسوسی داشته است.

وی افزود: در تیرماه بطور میانگین روزانه شش مورد فوتی داشتیم که آمار فوتی های هفته گذشته نشان می دهد این آمار به نصف کاهش یافته است.

محمدی خاطرنشان کرد: روند کاهشی کرونا به هیچ عنوان نباید مردم را نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی توجه کند، چرا که در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و بویژه عدم استفاده از ماسک، خیلی سریع شرایط کرونا به حالت قبل برگشته و امکان اوج گرفتن دوباره آن در استان وجود دارد، بنابراین از مردم می خواهیم تا پایان کرونا همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و حتما از ماسک استفاده کنند.

معاون تحقیقات و فناوری: کسب مقام سومی کشور توسط واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان امام رضا (ع)
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه از کسب رتبه سوم کشوری توسط واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان امام رضا (ع) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر فرید نجفی ضمن تبریک این موفقیت گفت: بر اساس آخرین ارزیابی واحدهای توسعه تحقیقات بالینی کشور، واحد توسعه تحقیقات بالینی امام رضا (ع) از نظر فعالیتهای پژوهشی بعد از بیمارستان نمازی شیراز و بیمارستان بقیه الله جایگاه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی در خصوص تعداد واحدهای ارزیابی شده توسط وزارت متبوع گفت: در این ارزشیابی 63 واحد توسعه تحقیقات بالینی بر اساس شاخصهای ارزیابی در حوزه های ظرفیت سازی و برون داده های پژوهشی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

ایشان در پایان افزود: این موفقیت حاصل تلاش و همکاری اعضای هیأت علمی و محققان دانشگاه می باشد.

رییس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با بازگشایی کارخانه باختر بیوشیمی یخشی از داروهای ضد ویروس موردنیاز کشور در کرمانشاه تولید خواهد شد.

دکتر محمدرضا شانه ساز که به کرمانشاه سفر کرده است، روز پنجشنبه در دیدار با هوشنگ بازوند استاندار این استان اظهارداشت: خط تولید داروی ضد ویروسی که در کارخانه باختر بیوشیمی وجود دارد می تواند در تامین داروی موردنیاز کشور بسیار موثر باشد.
وی افزود با مساعدت ویژه نهادهای مسوول مشکل کارخانه باختر بیوشیمی به زودی برطرف خواهد شد و این کارخانه روند تولید را آغاز خواهد کرد.
معاون وزیر بهداشت توضیح داد به دلیل افزایش قیمت ها مدیران کارخانه درخواست افزایش قیمت محصولات تولیدی خود را دارند از این رو در نشستی که هفته آینده برگزار می‌شود مشکل قیمت‌گذاری این واحد را برطرف خواهیم کرد.
شانه ساز توضیح داد قرار بود در هفته ابتدایی اسفند ماه به منظور حل مشکل باختر بیوشیمی به کرمانشاه سفر کنیم که شیوع گسترده بیماری کرونا مانع از این سفر شد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در رابطه با تولید ماسک در کشور گفت: پارچه ماسک های سه لایه را ۲ شرکت در کشور تولید می‌کنند که اختلافات قیمتی با این شرکت ها واحدهای تولیدی در استان ها را با مشکل روبه رو کرده است.
معاون وزیر بهداشت افزود: براساس مذاکرات انجام شده با این شرکت ها مشکل تولید ماسک کشور در هفته آینده حل می شود.
شانه ساز در رابطه با تولید الکل نیز گفت: اختیار به استان تفویص شده است و هر واحدی که ظرفیت داشته باشد می تواند در این زمینه فعال شود.

دکتر مرادی رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مدت دو سال به عنوان ((عضو کمیسیون ملی اعتباربخشی دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)) منصوب شد.

روز ۲۶ ماه مبارک رمضان تفاهمنامه همکاری مشترک کلینیک فوق تخصصی چشم بیستون به ریاست دکتر حمید آریایی تبار، فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزرهای چشمی با مدیرعامل شورای عالی بیماریهای خاص و صعب العلاج جناب آقای حسین بیگلری منعقد گردید.
در این تفاهمنامه که با هدف توسعه و پیشرفت ایجاد جامعه ای آگاه و سالم و بر اساس اهداف سند چشم انداز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به منظور نیل به بهره مندی از ظرفیت دستگاههای موجود منعقد شد، مقرر گردید کلیه خدمات فوق تخصصی چشم شامل معاینه فوق تخصصی، خدمات پاراکلینیکی با استفاده از پیشرفته ترین دستگاهها، انواع لیزرهای درمانی شبکیه و قرنیه( لیزیک، لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی) و رفع کلیه عیوب انکساری چشم به کلیه بیماران خاص و صعب العلاج استان شامل بیماران دیابت، کلیوی، سرطان، ام اس، هموفیلی و تالاسمی با شرایط بسیار ویژه در این کلینیک ارائه گردد.
این اقدامات ویژه درمانی در کلینیک فوق تخصصی چشم بیستون واقع در بلوار کیهانشهر، جنب شهرک رسالت، بیمارستان بیستون، طبقه همکف، درمانگاه چشم انجام میگیرد. کلیه بیماران خاص و صعب العلاج میتوانند با ارائه معرفی نامه از انجمن خود طی تماس تلفنی با شماره های ۳۷۲۷۱۰۰۰ و ۳۸۳۲۱۳۰۱ از خدمات فوق بهره مند شوند.
ساعت کار کلینیک هر روز بجز روزهای تعطیل رسمی از ساعت 8 صبح الی 20 میباشد.