جناب پروفسور مصطفایی
محقق بزرگ کرمانشاه

بدینوسیله از شرکت ارزشمند جنابعالی در دعای ندبه و زیارت قبور شهدا وسخنرانی درجمع خانواده معظم شهدا ومردم مومن کرمانشاه درمورد رعایت اصول بهداشتی جهت جلوگیری از بیماری خطرناک کوید ۱۹ و راه های درمان این بیماری تشکر و قدردانی می نماییم
امید که دعای خیر مادران شهدا بدرقه راهتان باد

شورای بیماران خاص و صعب العلاج کرمانشاه

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، در ادامه نشست مجمع عمومی کمیته ملی المپیک که با حضور «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان و اعضای مجمع در حال برگزاری است، از سوی هیات رییسه مجمع عمومی کمیته درخواست رای‌گیری از اعضا به عمل آمد که در نهایت با رای مثبت اعضای مجمع کمیته ملی المپیک، فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا عضو مجمع کمیته المپیک شد.

قرار است این موضوع به اطلاع کمیته بین‌المللی المپیک نیز برسد تا در این خصوص اقدام لازم صورت گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: گسترش‌ امکانات و نگاه و دید باز در تحقیقات و فناوری می‌تواند موجب پیشرفت و ارتقا این حوزه شود.
دکتر فرید نجفی روز پنجشنبه در آیین مجازی تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: در حوزه پژوهش و فناوری، هم افزایی و هم‌گرایی بین وزارت علوم و بخش های دیگر بسیار حایز اهمیت است.
وی در ادامه گفت: بهترین خاطرات من در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بوده و در این مدت دلتنگ همکاران و دوستان بودم تا با آنان دیداری تازه کنم که امروز این اتفاق خوب صورت گرفت.
دکتر نجفی اضافه کرد: در این مدت با کسب اطلاع از دانشگاه های دیگر، دانشگاه کرمانشاه بدون اغراق جایگاه خاصی در حیطه پژوهشی و فناوری دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هر چند دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از نظر سخت افزاری و امکانات فیزیکی دارای مشکلاتی است اما به لحاظ نرم افزاری پیشتاز است که نتیجه آن را در جشنواره رازی دیدیم که در هر سه حوزه پژوهشی، فناوری و دانشجویی دانشگاه کرمانشاه برتر شد.
وی گفت: این دانشگاه از جمله دانشگاه هایی است که در جذب هیات علمی خوب عمل کرده و با جذب اعضای هیات علمی جوان و تلفیق آن با تجربه ها موفق بوده است.
دکتر نجفی یادآور شد: زیست بوم فناوری در همه دانشگاه ها خوب شکل گرفته اما در کشور از  دانشگاه های برتر در این زمینه هستیم.
وی افزود: از دیگر خصیصه های دانشگاه کرمانشاه همیاری و پشتیبانی همه جانبه هیات رییسه از حوزه تحقیقات و فناوری  است که در زمان ریاست دکتر مرادی این امر به خوبی به چشم می خورد و جای خوشحالی و تقدیر دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: دکتر خدارحمی معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از جمله اساتیدی است که هم در حوزه آموزش و هم در حوزه پژوهش فعالیت خوبی داشته که این امر می تواند به موفقیت وی در این حیطه کمک کند.
وی گفت: توصیه دوستانه من به تمامی معاونین پژوهشی این است که فارغ از هر رشته و نگرشی که دارند، نگاهی جامع  به تمام ایده ها خوب و انتقادات تحقیقات داشته باشند تا بتوانیم رشد و پیشرفت مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

وی گفت: خود را همیشه عضو خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می دانم و به آن افتخار می کنم.

عصر ۱۵ دیماه ۹۹ درجلسه ای باحضور استاد ارجمند جناب آقای آرمانده، حسین بیگلری رئیس شورای بیماران خاص استان کرمانشاه، آقای دکتر علی علمایی رئیس هیئت مدیره ومهندس دانش سلمانی معاونت نخبگان خانه کرمانشاهیان مقیم تهران،به نمایندگی از دوازده هزار کرمانشاهی مقیم تهران و خارج از کشور ازتلاش های ارزشمند وخدمات به یاد ماندنی جناب آقای پروفسور مصطفایی وتیم سازنده داروی درمان بیماران کرونا تقدیروتشکر بعمل آمد.
دراین جلسه دکتر مصطفایی ضمن تشکر از زحمات عزیزان، از انعقاد قرارداد یکساله تولید انبوه دارو با شرکت دارویی در تهران خبر داد و اعلام نمودند که انشاا… تایکسال آینده زیرساخت های فنی تولید دارو در استان فراهم گردد.

متاسفانه در کرمانشاه تعداد ۷۲ بیمار سی‌اف در بدترین شرایط درمانی و مالی زندگی می کنند. با توجه به شرایط سنی این بیماران خانواده آنها نیز درگیر حمایت همه جانبه از عزیزانشان هستند.

باتوجه به قولی که در برنامه حوالی بهشت به این بیماران داده بودیم با هماهنگی قبلی جلسه ای با جناب دکتر محمدرضا مدرسی فوق تخصص ریه اطفال و رئیس بنیاد بیماران سی اف ایران در مرکز طبی کودکان تهران برگزار گردید

و با حمایت های دکتر مدرسی تصمیمات ارزشمندی جهت حمایت درمانی و دارویی و رفع نیاز پزشک متخصص سی اف در استان کرمانشاه گرفته شد

که انشاا… با پی گیری های لازم و حمایت های دفتر امور اجتماعی استانداری کرمانشاه بتوانیم جهت بیماران عزیز سی اف کاری اصولی انجام دهیم.

حسین بیگلری
رئیس شورای بیماران خاص کرمانشاه

به مناسبت گرامیداشت نخستین سالگرد سردار شهید قاسم سلیمانی ، فدراسیون بیماران خاص و پیوند اعضا، مسابقه رپید در سایت لیچس برگزار می کند.

 

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، این مسابقات در دو بخش آقایان و بانوان برگزار خواهد شد و سیستم قرعه کشی مطابق با سایت لیچس ( سیستم سوئیس ) خواهد بود.

این مسابقات به صورت انفرادی خواهد بود و مسابقه رپید ریتد با تایم ۲۰ دقیقه + ۵ ثانیه پاداش و مدت زمان استراحت بین هر دور مسابقه ده دقیقه در نظر گرفته شده است.

با توجه به تعداد شرکت کنندگان مسابقه در ۵ الی ۷ دور برگزار خواهد شد و شروع مسابقه در هر دو بخش همزمان روز پنج شنبه و جمعه شنبه ۱۸ و ۱۹ دیماه ، ساعت ۱۴:۰۰ می باشد.

در مسابقه ۷ دوری ، روز اول ۴ دور و روز دوم ۳ دور پایانی برگزار خواهد شد و در مسابقه ۵ دوری ، روز اول ۳ دور و روز دوم ۲ دور برگزار می شود.

با توجه به محدودیت های سایت لیچس پوئن شکنی سونه بورن برگر لحاظ می گردد ، در صورت تساوی برگر رویارویی بین دو بازیکن ملاک رتبه خواهد بود ( توسط داور مسابقه انجام می پذیرد )

نحوه امتیاز دهی سیستم سوییس :

هر برد ۱ امتیاز ، مساوی نیم امتیاز و باخت صفر امتیاز لحاظ می شود.

علاقه مندان در سایت لیچس اقدام به ثبت نام کاربری نموده ( مراحل و نحوه ثبت نام کاربری به مدیریت برگزاری مسابقات ارسال گردیده است ) و سپس در تیم شطرنج همگانی که آدرس آن در ادامه ارسال می گردد عضو شوند.

🌐 https://lichess.org/team/chess-communal-competitions

عضویت در تیم همگانی ، جهت ورود به مسابقه الزامیست و سایر موارد پیش بینی نشده ، مطابق با قوانین سایت خواهد بود.

اعلام نفرات برتر پس از بررسی توسط سرداور به اطلاع خواهد رسید و عدم ارسال مشخصات دقیق و آیدی بازیکنان در سایت لیچس به مسوول برگزاری ، به منزله انصراف از رده بندی تلقی می گردد .

با اعلام آمادگی و ارسال مشخصات به سرداور مسابقه ثبت نام انجام می شود. بازیکنان ۳۰ دقیقه قبل از شروع مسابقه در بخش خود حضور یابند  و شرکت کنندگان موظف هستند نسبت به رعایت بازی جوانمردانه ، اهتمام ورزند.

جهت هماهنگی می توانید با خانم فقیه به شماره واتس آپ ۰۹۰۱۷۰۲۶۲۱۸ تماس بگیرید

بیمارستان فوق تخصصی دکتر محمدکرمانشاهی با ۱۵۰ تخت فعال و حدود ۱۵ فوق تخصص کودکان و نوجوانان یکی از مراکز درمانی فوق تخصصی منطقه غرب کشور است و یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های منطقه نیز در این بیمارستان فعالیت دارد.

بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی جزو هشت بیمارستان دولتی شهر کرمانشاه است که به صورت تخصصی به کودکان و نوجوانان خدمات درمانی ارایه می‌دهد و علاوه بر بیماران استان کرمانشاه بیماران منطقه غرب کشور و کشور عراق نیز از خدمات این مرکز بهره مند هستند.

آزمایشگاه مدرن بیمارستان تامین کننده نیاز بیماران

رییس بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی در ارتباط با تجهیز این بیمارستان به ایرنا گفت: ۹ سال از راه اندازی آزمایشگاه بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی می گذرد. طی پنج سال گذشته با زحمات و همراهی دکتر معتمد مسوول فنی آزمایشگاه و دیگر همکاران، امکانات لازم در راستای ارتقا آزمایشگاه و ارایه خدمات مطلوب و مورد نیاز به مراجعین فراهم شده است.

دکتر «فریبا ویسی» افزود: راه اندازی بخش PCR مرکز در دوران اوج کرونا، بهسازی فضای فیزیکی بخش سرجیکال پاتولوژی، ارتقا دستگاه تیشو پروسسور، فعال کردن و راه اندازی سیستم پیامکی آن، آموزشی شدن فضای آزمایشگاه پاتولوژی، خرید کتاب‌های رفرنس آزمایشگاه و پاتولوژی با همکاری مسوول کتابخانه مرکز، خرید یک دستگاه هود شیمیایی برای استفاده در بخش سرجیکال پاتولوژی، ایجاد سیستم گزارش، جوابدهی و بایگانی نمونه های پاتولوژی و لام‌های اختصاصی، خرید و راه اندازی دستگاه مینی وایداس (هورمون و تومورمارکر) و خرید یک دستگاه کواگولومتر(هماتولوژی) از مهمترین اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر است.

وی اظهار داشت: همچنین خرید هشت دستگاه یخچال آزمایشگاه، خرید یک دستگاه PH متر(بخش فلوسایتو متری)، تعویض و خرید لیزر دستگاه فلوسایتومتری ارتقاء کیفیت و تکمیل مارکرها و پنل‌های فلوسایتومتری و راه اندازی تست‌های مورنیاز اطفال، خرید دستگاه سانتریوفوژ، یک دستگاه میکروسکوپ، دستگاه سرو فیوژ (بانک خون)، دستگاه میکرو سانتریوفیوژ (بخش بیوشیمی)، شیکر بیوشیمی، نرم افزار کنترل کیفی و ارتقا کیفیت آزمایشگاه از دیگر اقدامات انجام شده در طول راه اندازی این آزمایشگاه است.

وی تصریح کرد: ارتقا و مجهز نمودن دستگاه ABG به الکترودهای موردنیاز بخش NICU، گرفتن اعتبار و تایید خرید یک دستگاه اتو آنالیزر بیوشیمی، ایجاد و اضافه شدن پنج پست کارشناسی آزمایشگاه به مجموعه پست‌های مرکز، خریداری دستگاه های بن ماری و زیو بلاک (جهت بخش PCR) و ۲ دستگاه سیستم کامل کامپیئتر جهت آموزش و کنترل کیفی از دیگر اقدامات موثر در ارتقا این آزمایشگاه است.

مرکز آموزشی درمانی دکتر محمد کرمانشاهی یک مرکز فوق تخصصی و تخصصی کودکان می باشد که در آن کلیه نیازهای درمانی کودکان پیش بینی شده و انتظار می رود براساس آخرین تفکرهای مدیریتی و بهره گیری از مدرن ترین تجهیزات و نیروهای متخصص و متعهد، بهترین خدمات را به کودکان ارایه می دهد و به عنوان یکی از مهمترین قطب های درمانی کشور مطرح است.

همچنین پیش بینی می شود به لحاظ موقعیت جغرافیایی شهر کرمانشاه مردم استان های همجوار از جمله کردستان، ایلام، لرستان، همدان و حتی کشور عراق برای دریافت خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی به این مرکز مراجعه نمایند، لذا گستره خدمات درمانی مرکز آموزشی درمانی دکتر محمد کرمانشاهی از سطح کرمانشاه فراتر رفته و بعنوان یکی از مدرن ترین و بزرگترین مراکز آموزشی درمانی جایگاه ارزشمندی را در بین مراکز درمانی کشور به خود اختصاص دهد. از طرفی باتوجه به اینکه خدمت گیرندگان آن اطفال و کودکان می باشد اهمیت آن فزون تر شده است.

براساس طرح سطح بندی خدمات بهداشتی درمانی، مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی کودکان دکتر محمد کرمانشاهی با ۱۵۶ تخت مصوب در بخش های بستری ویژه و تخصصی که شامل بخش عفونی ۲۱ تخت، بخش جراحی اطفال ۲۶ تخت، داخلی ۳۵ تخت، ICU اطفال ۲۰ تخت، ICU نوزادان ۱۰ تخت، نوزادان ۱۰ تخت، اورژانس ۱۰ تخت تحت نظر و اطاق عمل با چهار تخت فعال می باشد، به بیماران خدمات درمانی و تشخیصی از قبیل CT SCAN – فلوسایتومتری، آندوسکوپی، فلورسکوپی، اکوکاردیوگرافی- EMG NCV- EEG و واحدهای کلینیکی و پاراکلینیکی ارایه می نماید.

همچنین در درمانگاه واحدهای فوق تخصصی شامل نفرولوژی اطفال، نوزادان، آنکولوژی، نرولوژی، قلب اطفال، عفونی داخلی، روانپزشکی اطفال، دندانپزشکی، جراحی اطفال، اورولوژی، جراحی اطفال و سایر خدمات پزشکی فوق تخصصی ارایه می‌شود.

 

وزیر بهداشت در نامه ای به دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن قدردانی از مدافعان سلامت استان ، دل نگرانی هایی در راستای گرفتاری مجدد به گرداب سهمگین بیماری را مطرح کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

مهار فاز سوم و پرالتهاب COVID-19 دستاورد گرانسنگ دیگری بود برای ­همکاران ارجمندم در آن دانشگاه­ که در شرایط طوفانی جهان که آمار ابتلا و مرگ و میر رو به تزایدست­، کاهش موارد بستری و مرگ و میر هموطنان عزیزمان­، قدردانی ملت شریف و همه دست­ اندرکاران عرصه اجرایی کشور را در پی داشت.

بدینوسیله از جنابعالی­، هیات رییسه محترم­، تیم بهداشتی اعم از بهورزان­، مراقبین سلامت­، کارشناسان بهداشت محیط، پزشکان عمومی مراکز جامع و پایگاه­ های سلامت، پزشکان خانواده، ماماها، کادر زحمتکش علوم آزمایشگاهی­، سایر کادر بهداشتی، اداری، خدماتی مراکز بهداشتی­ و همچنین پزشکان، کادر پرستاری و مامایی و سایر کادر درمانی، خدماتی و اداری کلیه بیمارستان­های دولتی، خصوصی و خیریه قدردانی می­ شود.
لازم است از همراهی حماسه­ آفرین عزیزان بسیجی در طرح مزین به نام شهید عزیز سردار قاسم سلیمانی، دیگر نیروهای مسلح، ناجا و کلیه بزرگواران همراه از سازمان­ها و دستگاه­ های دیگر همچون جمعیت هلال احمر، سازمان­های مردم نهاد، خیرین عزیز و مردم شریف در این طرح بزرگ و محله محور و به خصوص برادر ارجمندم جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و فرمانده محترم قرارگاه عملیاتی ستاد ملی، استاندار، فرماندار و دیگر یاران دلسوز استان سپاسگزاری کنم.
در کنار شادمانی این دستاورد عظیم ملی دل­ نگرانی­هایی نیز در راستای گرفتاری مجدد به گرداب سهمگین بیماری وجود دارد که رعایت موارد زیر می­ تواند از التهاب پیش­رو بکاهد.
۱- هرگونه عادی پنداری و سهل­ انگاری به دلیل فروکش کردن بیماری در استان­های مختلف موجب بازگشت رفتارهای اجتماعی نادرست و شیوع مجدد بیماری خواهدشد­، لذا بیداری و وسواس مستمر در عدم کاهش سطح رعایت شیوه­ نامه­ ها توسط مردم و مسئولین ضروری است.
۲- همکاری عزیزان موثر در اجرای طرح با کاهش موارد بستری و مرگ و میر نباید سست و کمرنگ شود لذا تیم­ های متشکل از عزیزان بسیج و همکاران دانشگاه­ها و دیگر عوامل تاثیر­گذار در سطح محله و استفاده از ظرفیت سفیران سلامت در طرح “هر خانه یک پایگاه سلامت” باید در صحنه بمانند و تا شناسائی آخرین مورد مثبت در خانواده­ های هر محله کار را با جدیت ادامه دهند.
۳- تعداد تست­ها هنوز در حد قابل قبول نمی­ باشد­، لذا علاوه بر شناسایی موارد علامت­ دار­، تست افراد مرتبط به طور متوسط ده تست به ازای هر فرد علامت­ دار مثبت باید ادامه یابد. در استمرار طرح در صورتیکه کلیه موارد مرتبط با فرد علامت­ دار شناسائی شدند، جمعیت هدف جدید در بین افراد بدون علامت تعیین خواهد شد.
۴- توجه ویژه به قرنطینه افراد مبتلا و آلوده به ویروس، رکن اساسی مهار و ایزولاسیون بیماری است علیرغم تلاش برادر عزیزم جناب آقای دکتر کولیوند در شناسایی و فراهم نمودن مکان های مناسب برای قرنطینه کسانی که در منزل امکان کافی ندارند و یا آنانکه قرنطینه را ترک می کنند، اقدامات موثری در استان ها صورت نگرفته، لذا پرداختن به این موضوع مهم از اولویت های ویژه گروه های کاری در سطح دانشگاه هاست.

۵- با گزارش ویروس جهش یافته جدید از انگلیس و تعداد زیادی از کشورهای اروپایی و غیر اروپایی، ردیابی مستمر و گزارش سریع هرگونه تغییر در ویروس داخلی و همچنین اعمال کنترل شدید بر ورودی های زمینی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه برخوردارست.
بدیهی است آلودگی گسترده با ویروس جهش یافته مهاجم کار را بسیار سخت و بعضا غیرقابل کنترل می کند. طبق روال از معاونت محترم بهداشتی و اداره کل مبارزه با بیماری ها خواسته ام هرگونه تغییر را در جهت تایید نهایی به آزمایشگاه های مرجع انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ارسال نمایند.
۶- استمرار فعالیت مراکز سرپایی ۱۶ ساعته بسیار ضروریست، هرگونه کاهش فعالیت و یا تعطیلی این مراکز بدلیل کاهش بیمار غیرمنطقی است. در کلیه این مراکز باید تست کرونا نمونه گیری و بدون دریافت وجه انجام شود. ضمن آنکه داروی مورد نیاز درمان سرپایی نیز مجانی باید در اختیار بیماران قرار گیرد. هرگونه کاستی در موجودی تست و دارو سریعا به معاونین مربوطه اعلام گردد.
۷- ممکن است با فراخوندن افراد مرتبط با بیمار علامت دار به مراکز ۱۶ ساعته و یا پایگاه های سلامت محله ها، افراد مراجعه نکنند. ضروریست به شکل فعال تیم های بیماریابی مشترک به منازل و یا محل کار مراجعه و هیچ فرد مرتبط مشکوک بدون تست و تعیین تکلیف رها نشود.
۸- تیم های نظارتی مشترک جهت اعمال پروتکل ها و اجرای شیوه نامه ها در کلیه سطوح باید فعال تر از قبل در صحنه بمانند. چون تجربه ثابت کرده که با کاهش مرگ و میر و میزان بستری، به شدت رعایت پروتکل ها کاهش می یابد و این از نقاط آسیب پذیر مدیریت بیماریست که قبلا نیز از آن آسیب دیده ایم.
۹- جهت تسهیل در امور مالی و تجهیزاتی پروژه شهید قاسم سلیمانی مدیرانی در ستاد تعیین شده اند و از کلیه دانشگاه ها خواسته ایم تا رابطی برای حسن انجام امور مذکور از حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه معرفی نمایند.
۱۰- همانگونه که با معاونین محترم توسعه، بهداشت، درمان و پرستاری یادآور شده ام در شرایطی که مقداری فشار ناشی از التهاب سوم بیماری کاهش یافته بنحو مقتضی نسبت به اعطای مرخصی به پرسنل غیر شاغل در بخش های کرونا اقدام گردد که در صورت بروز احتمالی پیک زمستانه همکاران عزیزمان تجدید قوا کرده باشند.
ضروری است رابط محترم دانشگاه با تماس مستمر با مدیران معرفی شده در ستاد وزارتخانه هرگونه مشکل احتمالی را پیگیری و در صورت عدم تحقق از طریق رییس محترم دانشگاه با معاونین محترم توسعه و بهداشت وزارتخانه منعکس نمایند.
اینجانب کماکان مسئول اصلی حسن اجرای طرح را رییس محترم دانشگاه می دانم و نظارت مستمر روسای محترم دانشگاه ها بر مراحل مختلف نظارت، مراقبت و حمایت از مسئولیت های اصلی عزیزان در ایام بیماری است.
ویروس COVID19 پیچیدگی های خاص و رفتار غیرقابل پیش بینی دارد. هوشمندی و دقت مستمر عزیزان می تواند از بروز هرگونه خیز زمستانی جلوگیری و بی دقتی و عدم نظارت کافی نیز می تواند با التهاب نفس گیر جدیدی روبریمان کند.

از خداوند بزرگ برای کلیه عزیزان، توفیق، تندرستی و عزت روزافزون آرزومندم.
دکتر سعید نمکی

وزیر ورزش و جوانان به مناسبت دهمین سالگرد تشکیل وزارت ورزش و جوانان پیامی صادر کرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، متن پیام دکتر سلطانی فر به شرح ذیل است :

جوان مظهر بالندگی ، پویایی و ورزش نشانگر حرکت و تکاپوست. و آنچه این دو را در کنار هم قرار میدهد سرزندگی، اراده برای بدست آوردن موقعیت های بالاتر و تلاش برای ساختن آینده ای بهتر است.

از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، تمامی عزم و توان خود را به کار بسته ایم تا وزارت ورزش و جوانان که به واسطه فعالیت در دو حوزه جوانان و ورزش با تمامی آحاد مردم عزیز سرزمین مان در ارتباط است بتواند گامی موثر برای جامعه هدف خود بردارد و در راه توسعه، پیشرفت، اقتدار و سربلندی ایران اسلامی نقش آفرینی کند.

این وزارتخانه که توسعه ورزش در حوزه های همگانی، قهرمانی، حرفه‌ای و بانوان، تحکیم معنویت، ارزش‌های اخلاقی و منش پهلوانی، ارتقای هویت دینی، انقلابی و ملی، تقویت مسئولیت‌پذیری، بهبود و اصلاح سبک زندگی جوانان منطبق بر ارزش‌های اسلامی ـ ایرانی را از اهداف متعالی خود می داند و برای تحقق آنها تلاش می کند.

بی شک هر قدمی که برداشته ایم جز با حمایت بی دریغ و بیانات راهگشای رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس محترم جمهوری، همراهی کارکنان وزارت ورزش و جوانان و نهادهای تابعه، همکاری صمیمانه و مستمر نهادها، نظرات کارشناسان در حوزه های مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی و همدلی اصحاب رسانه میسر نبود.

اکنون که دهمین سالگرد تشکیل وزارت ورزش و جوانان را پشت سر می گذاریم، از تلاش مجموعه خدوم همکارانمان در تمامی استان ها، فدراسیون ها و نهادهای تابعه و جامعه گرانقدر جوانان و ورزش سپاسگزارم و از خداوند متعال توفیق روزافزون برای خدمت به کشور عزیزمان را خواستارم.

افراد سالمند به دلیل این که اغلب بیماریهای همراه و نقص ایمنی دارند، ریسک عوارض و خطر مرگ و میر درآن ها بالاتر و شدیدتر است، بنابراین خود مراقبتی در این گروه سنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش وبدا، بنا بر توصیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رعایت ۱۶ نکته زیر می تواند در مراقبت از سلامت سالمندان و پیشگیری از ابتلای آنان به کرونا نقش مهمی داشته باشد.

۱. در صورتی که علائم سرماخوردگی مانند تب ، سرفه، گلودرد و با تنگی نفس داریم حتی المقدور از دید و بازدید با افراد مسن خودداری کنیم.

۲. اگر که علایم تنفسی داریم و با یک سالمند در منزل زندگی می کنیم باید از او بیشتر از دو متر فاصله بگیریم، از ماسک استفاده کرده و در صورت امکان اتاق او را جدا کنیم.

۳. ضروری است که سالمندان از ظرف و حوله شخصی خود استفاده کنند.

۴. از برگزاری دورهمی ها تا عادی شدن شرایط، خودداری کرده و از دست دادن و روبوسی کردن و در آغوش گرفتن افراد مسن پرهیز کنیم.

۵. دست ها را هنگام ورود به منزل قبل از هر کاری بشوییم و این کار را قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی با

۶. آب و صابون مایع به مدت ۲۰ ثانیه انجام دهیم.

۷. نسبت به ضدعفونی اشیا و سطوح توجه و دقت زیادی داشته باشیم.

۸. در هنگام سرفه و عطر دهان و بینی خود را بپوشانیم و دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله دردار بیاندازیم. در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخمی آرنج هنگام سرفه و عطسه استفاده کنیم.

۹. در صورت استفاده از توالت فرنگی، قبل از کشیدن سیفون، در آن را بگذاریم تا میکروب ها در هوا پخش نشوند.

۱۰. افراد سالمند از حضور در مکان های شلوغ و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی پرهیز کنند.

۱۱. از کشیدن سیگار و قلیان توسط سالمندان و اطرافیان آنان اجتناب شود.

۱۲. افراد خانواده به ویژه سالمندان هنگام نماز از مهر، سجاده، چادر و تسبیح شخصی استفاده کنند.

۱۳. از رفتن به مسجد، تکایا و مراسم مذهبی تا عادی شدن شرایط اجتناب شود.

۱۴. در و پنجره اتاق ها هر چند ساعت یکبار، ۵ تا ۱۰ دقیقه باز گذاشته شود تا تهویه نسبی هوا انجام شود.

۱۵. از غذاها و نذری های خارج از منزل استفاده نکنیم و پخش نذری خود را تا عادی شدن شرایط به تعویقیبیندازیم.

۱۶. برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد سالمند، نسبت به تغذیه آنان توجه کافی را داشته باشیم.