دکتر ویدا صنیعی مسئول بیماریهای غیر واگیر معاونت امور بهداشتی به مناسبت هفته جهانی دیابت با شعار چشم ها به دیابت گفت: دیابت ملیتوس(قندی ) یکی از شایعترین بیماری های غیر واگیر درجهان است. این بیماری چهارمین یا پنجمین علت مرگ در اکثر کشورهای با درآمد بالا(توسعه یافته )است.

وی افزود در کشورهایی که ازنظر اقتصادی در حال توسعه هستند شواهد علمی مبنی بر اپیدمی این بیماری وجود دارد. علاوه بر دیابت، اختلال تحمل گلوکز نیز یکی از معضلات بزرگ در زمینه سلامت است. مبتلایان به اختلال تحمل گلوکز بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی هستند.

دکتر صنیعی  با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به دیابت در گروه سنی۲۰  تا ۷۹ سال درسال ۲۰۱۵ بیش از ۴۱۵ میلیون نفر بوده است گفت : پیش بینی می شود این تعداد تا سال  ۲۰۴۰ از مرز ۴۲۶ میلیون نفر بگذرد.

همچنین تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ در همه کشورهای جهان در حال افرایش است و متاسفانه بیش از ۷۵%بیماران درکشورهای با در آمد کم و متوسط زندگی می کنند.بیش از سه چهارم مبتلایان به دیابت در سنین ۲۰ تا ۶۴ سال هستند. نیمی ازمبتلایان به دیابت در حدود ۱۹۳میلیون نفر ازبیماری خود بی خبر هستند.

وی افزود دیابت سالانه عامل مستقیم ۵ میلیون مرگ بوده است.در هر ۶ ثانیه، یک نفر ازدیابت جان خود را از دست می دهند.در سال ۲۰۱۵ یک نفر از هر ۱۱ فرد بالغ در جهان مبتلا به دیابت بوده است. تا سال ۲۰۴۰ یک نفر از هر ۱۰ فرد بالغ مبتلا به دیابت خواهد بود.بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان کمتر از ۱۴سال در جهان مبتلا به دیابت تیپ یک هستند .سالانه ۸۶۰۰۰ کودک در جهان مبتلا به دیابت نوع ۱می شوند. رشد سالانه ۳% با در پیش گرفتن شیوه های سالم در زندگی تا ۷۰% می توان از ظهور بیماری دیابت نوع  ۲ پیشگیری نمود. کنترل عوامل خطر ابتلا به دیابت تا ۱۱% از کل هزینه مراقبتهای بهداشتی می کاهد.

مسئول بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی در خصوص هزینه های بهداشتی دیابت گفت :هزینه های بهداشتی درمانی ناشی از دیابت در سال ۲۰۱۵ حداقل ۶۳۷ میلیارد دلار بوده است. ۱۲% کل هزینه مراقبت های بهداشتی در جهان صرف بیماری دیابت می شود.

 

وی در ادامه اظهار داشت دیابت و عوارض آن در اغلب کشورها یکی از علل اصلی مرگ زود هنگام است.عوارض قلبی -عروقی یکی از علل اصلی مرگ در مبتلایان به دیابت است و در برخی ازکشورها مسئول بیش از ۵۰% مرگ ها می باشد. درسال ۲۰۱۵ تقریبا ۵ میلیون نفر از افراد ۲۰تا۷۹ساله به علت دیابت جان خود را از دست داده اند که معادل ۵/۱۴% ازکل مرگ های جهان در این گروه سنی در همان سال بود ه است.

تعداد مرگ و میر مربوط به دیابت ۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۳ به تنهایی بیش از مجموع مرگ و میر ناشی از بیماری های ایدز ۵/۱میلیون نفر، سل ۵/۱میلیون نفر  و مالاریا ۶۰۰هزار نفر در همان سال بوده است. ۶/۴۶% مرگ های ناشی از دیابت در سنین زیر ۶۰ سال رخ می دهد.

علی کریمی کارشناس دیابت این معاونت نیز در خصوص بار بیماری دیابت در ایران گفت : برآورد تعداد کل بیماران دیابتی در جمعیت ۲۰ تا ۷۹ سال در ایران در سال ۲۰۱۵ تقریبا چهار میلیون و ششصد هزارنفر بوده است. در همان سال شیوع دیابت نیز ۵/۸% بوده است. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، هزینه کلی دیابت تیپ ۲در ایران ۷۸/۳ میلیارد دلاربرآورد شد.هزینه های مستقیم پزشکی و هزینه های غیر پزشکی معادل ۲۸%±۰۴/۲ میلیارد دلار و هزینه های غیر مستقیم ۷۳/۱ میلیارددلار برآورد گردید.

متوسط سرانه هزینه های پزشکی در سال۲۰۱۱  برابر با ۱۰۲±۶/۸۴۲دلاربوده است.در حدود ۶۹/۸% کل هزینه های سلامت در ایران برای کنترل بیماران دیابتی تیپ ۲ مصرف می گردد.

این کارشناس دیابت در ادامه دلایل لزوم غربالگری بیماری دیابت نوع  ۲ ازمنظرسازمان بهدا شت جهانی و فدراسیون جهانی دیابت را چنین عنوان کرد

–          بیماری ممکن است درمدتی طولانی بدون علامت باشد.

–          تقریباً نیمی ازبیماران، ازبیماری خودبی خبرند.

–          دربسیاری از بیماران در زمان تشخیص، عوارض میکروواسکولار بروز کرده است.

–          شیوع دیابت در کل جهان در حال افزایش شدید است.

–          کنترل مطلوب قند خون، فشــارخون بالا و دیس لیپیدمی درکنترل بیماری دیابت نوع ۲نقش مهمی ایفا می کنند.

–          درمان فشــارخون بالا و دیس لیپیدمی در بیماران دیابتی از بروز بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می کند.

منبع: سایت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

دوازده + 4 =