سرطان خون یا یا لوسمی (Leukemia) گروهی از انواع سرطان است که معمولاً از معز استخوان شروع شده و باعث شکل‌گیری تعداد زیادی گلبول سفید غیرطبیعی می‌گردد. نشانه‌های این بیماری شامل مشکلات خونریزی و کبود شدگی، احساس خستگی شدید، تب و خطر افزایش عفونت می‌شود. این نشانه‌ها به دلیل فقدان سلول های های خونی  نرمال ایجاد می‌شوند. تشخیص این بیماری با استفاده از آزمایش خون و بیوپسی صورت می‌گیرد.

دسته بندی
لنفوئیدی یا لنفوبلاستی: این نوع لوسمی سلول‌های لنفاوی یا لنفوسیت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بافت‌های لنفاوی را می‌سازند. این بافت جزء اصلی سیستم ایمنی بدن است و در قسمت‌های مختلف بدن از جمله غدد لنفاوی، طحال یا لوزه‌ها یافت می‌شود.

میلوئیدی یا مغز استخوانی: این نوع لوسمی سلول‌های مغز استخوانی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. سلول‌های مغز استخوان شامل سلول‌هایی است که بعداً به گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و سلول‌های پلاکت ساز تبدیل می‌شوند.

همچنین هر دو دسته لوسمی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شوند لذا چهار نوع کلی لوسمی داریم:

لوسمی مزمن میلوئیدی
لوسمی حاد میلوئیدی
لوسمی مزمن لنفوئیدی
لوسمی حاد لنفوئیدی

درمان
شیوه درمان این بیماری می‌تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

شیمی درمانی
پرتو درمانی
پیوند مغز استخوان و پیوند سلول  های بنیادیکه در این روش مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم جایگزین می‌شود تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند.

انواع پیوندها
پیوندهای مغز استخوان و سلول‌های بنیادی می‌تواند در درمان سرطان‌های خون مانند لوسمی و لنفوبلاستی و حتی در اختلالات خونی غیر سرطانی و تومورهای جامد استفاده شود. بخشی از این روش شامل استفاده از شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی می‌باشد تا بدن پس از پیوند قادر به تولید سلول‌های سالم و نرمال گردد. در پیوند مغز استخوان و یا سلول‌های بنیاد، این سلول‌ها در صورت امکان از خود فرد (اتولوگوس) از خانواده، خواهر یا برادر (آلوژنیک) و یا از یک اهدا کننده بدون ارتباط (کسی که عضو خانواده نیست) به‌صورت داخل وریدی تزریق می‌شوند.

پیوند Haploidentical یا HAPLO
این روش معمولاً بین اعضای خانواده و یا بستگان بیمار انجام می‌شود. افزایش شانس موفقیت و کاهش عوارض جانبی این پیوند بستگی به یافتن فرد مشابه به بیمار دارد. اگرچه امروزه پیشرفت علم پزشکی به ما این امکان را می‌دهد که از افراد نسبتاً نزدیک که به آن Haploidentical نیز به‌عنوان کاندید پیوند استفاده کنیم. در این حالت ۵۰ درصد شباهت کافی است و هر بیمار حداقل یک مورد Haploidentical در خانواده‌اش برای پیوند خواهد داشت. این روش منجر به افزایش سرعت پیدا کردن اهداکننده مناسب مخصوصاً برای بیماران بین‌المللی ما می‌شود. در این روش همچنین عوارض جانبی پس از پیوند به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

پیوند خون‌بند ناف
این پیوند معمولاً در بیمارانی که هیچ اهداکننده فامیل یا غیر فامیل مناسبی ندارند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. سلول‌های بنیادی از خون‌بند ناف پس از تولد نوزاد به دست می‌آیند و با توجه به عدم تمایزشان می‌تواند به‌عنوان سلول مغز استخوان در پیوندها مورداستفاده قرار گیرند. این نوع پیوند به سیستم ایمنی و گردش خون در تولید مجدد سلول‌های سالم کمک می‌کنند.

منبع: سایت بنیاد امور بیماری های خاص

  1. سلام،خسته نباشید،پدرم پلاکت خونش پایین هست و با این حال هیچ علائمی از سرطان نداره ولی دکترش گفته که سرطان خون داره میشه راهنماییم کنید؟

    • شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج

      با سلام خدمت شما. بهتر است با چند دکتر مشورت کنید. ارائه نظر در تخصص آنهاست. انشاا… که مشکلی نباشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

13 − هشت =