با بیماری لوسمی (یا لوکمیا) بیشتر آشنا شوید

چرا  لوسمی مزمن لنفوسیتی ایجاد می شود؟

در مورد لوسمی پرسش های گوناگونی به ذهن می رسد اما، بسیاری از افرادی که این بیماری در آنان تشخیص داده می شود , می پرسند “چرا من؟” .

طبیعی است که می‌خواهند بدانند چه اتفاقی رخ داده است یا چه کرده اند که دچار این بیماری شده اند. واقعیت آن است که هیچ کس علت این بیماری را به درستی نمی داند.

در مورد این بیماری می توان چنین گفت که لوسمی مسری نیست و با برقراری تماس با فرد مبتلا به این بیماری , دچار این بیماری نمی شوید.

به نظر می رسد لوسمی مزمن لنفوسیتی , همانند دیگر انواع لوسمی در اثر یک جهش اکتسابی (یا تغییر) در یک یا چند پروتئین خاص پدید می آید.

تغییر در پروتئین هایی که به آنها ژن می گویند و این ژن ها رشد و تکثیر سلول های خونی را تحت کنترل دارند. این تغییر (یا تغییرات) منجر به رشدی غیرعادی می گردد.

جهش اصلی تا آنجا باقی می ماند که سلول بنیادی مربوطه تقسیم شود و یک کلون یا نسل ایجاد کند. کلون , گروهی از یک سری سلول های همانند است که همگی یک نوع نقص دارند. در نتیجه , لوسمی مزمن لنفوسیتی به عنوان نوعی اختلال کلونی در سلول های بنیادی خون محسوب می گردد.

اینکه چرا جهش های ژنی ای که در اولین نقطه رخ می دهند همچنان ناشناخته باقی می مانند , هنوز یکسری فاکتورها وجود دارند که شناسایی نشده اند. در مواردی نادر , این بیماری در اثر نقص ارثی در ژن بروز می کند که از نسلی به نسلی دیگر منتقل می گردد.

نشانه های لوسمی مزمن لنفوسیتی کدامند؟

همانطور که اشاره شد, بسیاری از افرادی که اولین بار این بیماری در آنان تشخیص داده می شود , هیچ نشانه ای از این بیماری ندارند. در این موارد , این بیماری ممکن است اتفاقی کشف گردد , مثلا طی تست روتین و معمول خون یا طی معاینات بدنی.

همچنین گفتنی است برخی دیگر به واسطه داشتن یکسری نشانه های آزار دهنده این نوع بیماری ها , نزد پزشک عمومی خود می روند. این نشانه ها به قرار زیر اند:

نشانه های ناشی از فقدان سلولهای سفید طبیعی و آنتی بادی یا پادتن های طبیعی:

  • عفونت های مکرر یا تکراری

نشانه های کم خونی ناشی از فقدان سلول های قرمز طبیعی:

  • خستگی و فرسودگی دائمی

  • احساس ضعف

  • به نفس نفس افتادن با کمترین فعالیت ورزشی

    منبع: سایت بنیاد امور بیماری های خاص


منتشر شده

در

,

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =