در مورد عوارض شایع دیابت چه می دانید

دیابت یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان به موقع می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

در ادامه این مقاله تنها به تعدادی از عوارضی که عدم درمان به موقع دیابت ممکن است در پی داشته باشد، اشاره شده است.

پای دیابتی

این عارضه در نتیجه ی نوروپاتی دیابتی یا بیماری شریانی پیرامونی ایجاد شده و یک اختلال بافتی محسوب  می شود که در پای بیماران مبتلا به دیابت قابل مشاهده می باشد.

معمولاً قطع عضو در افراد دیابتی به علت زخم های دیابتی ایجاد شده در پاهای فرد اتفاق می افتد. مطالعات انجام شده حاکی از آن است که  ۵۰ درصدکلیه ی قطع عضو ها ناشی از دیابت است.

در آلمان، ۷۰ درصد  قطع عضو ها مربوط به بیماران دیابتی می باشد. تخمین زده می شود که در سطح جهانی، در هر ۳۰ ثانیه یک قطع عضو پا در افراد دیابتی به دلیل زخم های تشکیل شده ، انجام می شود که این نشان دهنده ی میزان جدیت موضوع می باشد.

رتینوپاتی دیابتی

تمام بیماران مبتلا به دیابت در خطر ابتلا به رتینوپاتی پیشرونده می باشند. مهمترین عامل خطر ایجاد آن هایپرگلایسمی (افزایش قند خون)  می باشد، چون باعث از بین رفتن رگ های کوچک خونی در شبکیه چشم می شود.

 بین ۲ تا ۱۰درصد  بیمارانی که بالای ۱۵ سال با دیابت درگیر بوده اند، اختلال بینایی در آنها توسعه پیدا نموده و یا رو به سمت نا بینایی خواهند گذاشت. در بعضی موارد این عارضه، حدود ۷ سال قبل از تشخیص رخ داده است.

نفروپاتی دیابتی

دیابت یک علت مهم نارسایی مزمن کلیوی محسوب می شود. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های کلیوی در سنین بالای ۶۵ سال ۴/۱ برابر، در بیماران دیابتی بیشتر است.

میزان بروز اختلالات کلیوی در طی دیابت افزایش می یابد.۷درصد  بیماران مبتلا به نوع دوم دیابت در زمان تشخیص، مبتلا به میکروآلبومینوری می باشند، که گواهی بر پیشرفت بیماری های کلیوی است.

بنابراین تست میکروآلبومینوری باید به طور روتین، یک بار هنگام تشخیص و سالی یک بار پس از آن صورت گیرد.

منبع: سایت بنیاد امور بیماری های خاص


توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =