معاون وزیر بهداشت مطرح کرد؛ سایه دلالان بر گردشگری سلامت/۱۶۰بیمارستان گردشگری سلامت در کشور

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه آمار دقیق از تعداد گردشگرانی که برای درمان به کشور می ‌آیند، نداریم، گفت: بسیاری از گردشگران از طریق شرکت‌ها و دلال‌ها وارد کشور می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه همایش روسای بیمارستان های دارای واحد پذیرش بیماران بین الملل درخصوص توانمندی کشور در حوزه جذب گردشگر سلامت گفت: در حوزه پزشکی بهترین خدمات در کشور ارائه می شود و ده ها هزار پزشک درجه یک در خارج از کشور در حال طبابت هستند و این نشان می دهد که پتانسیل کشور در این زمینه بسیار خوب است.

وی گفت: در سال های گذشته تعدادی از بیماران خارجی برای درمان به ایران می آمدند، اما چون نظام ثبت گردشگران خارجی را در ایران نداشتیم، آمار دقیقی از تعداد گردشگران سلامت به کشور نداریم چون اکثر این بیماران به عنوان گردشگر سلامت وارد ایران نمی شدند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ایران در سخت ترین بحران ها در کنار کشورهای منطقه بوده است و در بدترین شرایط، کشورهای منطقه به ایران اعتماد می کنند و این مطلوب نیست که در حوزه خدمات پزشکی که شایستگی و توانمندی ارائه خدمات آن را به مردم کشورهای منطقه داریم، ضعیف عمل کنیم و عقب بمانیم.

وی گفت: در حال حاضر ۱۶۰ بیمارستان که عمدتا خصوصی هستند توانسته ‌اند در حوزه گردشگری سلامت اقدام کنند و شرایط ارائه خدمت در این حوزه را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه ما در حوزه گردشگری سلامت نه تنها جایگاه خوبی نداریم، بلکه حتی در میان کشورهای منطقه نیز در جایگاه‌های پایین‌ تر قرار داریم، افزود: بنابراین باید پروتکل‌های مختلف را بازنگری کنیم و این حوزه را در کشور رونق بخشیم.

جان بابایی در خصوص دلال ‌ها و شرکت ‌هایی که در حوزه گردشگری سلامت واسطه‌ گری می‌کنند، گفت: البته گاهی این افراد با تجربه هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند، اما فرآیندی که بر اساس آن، بیمار خارجی وارد کشور می‌شود، باید مدیریت و سازماندهی شود و ارتقا یابد و در این بین افرادی هم هستند که ممکن است باعث آسیب به بیمار خارجی شوند و یا باعث شوند که بیمار خارجی خدمت درستی دریافت نکند. بنابراین ما باید با کمک سازمان‌های مرتبط این موضوع را تحت عنوان یک پروتکل، سازماندهی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کار وزارت بهداشت، سیاست گذاری، نظارت بر ارائه خدمات و اعتباربخشی است، گفت: اگر فرآیند گردشگری سلامت در کشور مدیریت نشود، ممکن است بیماران خارجی وارد مراکز بی‌کیفیت و غیراستاندارد شوند. در عین حال ما در زمینه میزان گردشگرانی که برای درمان به کشور می‌آیند آمار دقیقی نداریم، چرا که بسیاری از آنان از طریق شرکت‌ ها و دلال‌ ها وارد می‌ شوند و بنابراین ثبت رسمی صورت نمی‌ گیرد. حتی گاهی به عنوان بیمار هم به کشور نمی‌آیند. بنابراین تا زمانی که ثبت‌ مان دقیق نشود، نمی ‌توانیم آمار دقیقی از آنها ارائه کنیم.

جان بابایی با بیان اینکه در صورت هماهنگی با وزارت امور خارجه، سازمان گردشگری و نظام پزشکی می‌توان پروتکل‌هایی برای ثبت بیماران ایجاد کرد، گفت: بیشترین خدماتی که در حال حاضر در حوزه گردشگری سلامت در کشور ما ارائه می‌شود، در حوزه جراحی‌های چشم، مغز و اعصاب، ارتوپدی و ناباروری است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر ارزیابی دقیقی از سود اقتصادی در زمینه گردشگری سلامت نداریم، اما به طور یقین آثار اجتماعی و فرهنگی آن بسیار بیشتر است.


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 12 =