ایران یکی از کشورهایی است که میزان بروز سرطان پستان کمتری نسبت به بقیه کشورها دارد، اما افزایش میزان بروز آن در سال های اخیر، این بیماری را رایج ترین بدخیمی در میان زنان ایرانی نشان داده است.

به گزارش خاص پرس به نقل از برنا، براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در فوریه ۲۰۰۹، سرطان پستان سالیانه سبب مرگ ۵۱۹ هزار نفر در سراسر جهان شده است.

در ۵۰ سال اخیر، سرطان پستان در بیشتر جوامع بشری به مشکلی جدی تبدیل شده است، به طوری که تقریبا از هر ۹ زن یک نفر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شود.

نسبت ابتلای مردان به سرطان پستان در مقایسه با زنان ۱ به ۱۵۰ است. اهمیت استعداد ژنتیکی در ابتلا به سرطان پستان در ۱۹۹۱ به اثبات رسیده است. عواملی مانند ابتلای افراد درجه یک خانواده، چاقی، شروع قاعدگی زودرس، یائسگی بعد از سن ۵۵ سالگی، اولین حاملگی بعد از ۳۵ سالگی ، وجود نئوپلاست های متعدد اولیه، مصرف هورمون، پرتو درمانی، فلورسکوپی های متعدد در ابتلا به سرطان پستان موثر است.

دکتر کیوان مجیدزاده – رییس پژوهشکده معتمد و متخصص ژنتیک سرطان، در خصوص نرخ بروز سرطان در کشور، گفت: «در مقایسه با کشورهای توسعه یافته نرخ بروز سرطان در کشور بسیار پایین است. مسائل تشخیص و روش‌های درمانی در مدت زمان کوتاهی برای در اختیار قرار گرفتن بیماران وارد کشور می‌شود.»

وی با بیان اینکه قوی‌ترین فعالیت‌ها در حوزه تشخیص با روش های ژنتیکی در کشور انجام می‌شود، بیان کرد: «ما ناقلین  ژن های مستعد به سرطان را شناسایی  و کارهای پیشگیرانه را با کمک همکاران آنکولوژیست روی آنها انجام می دهیم. استاندارد شناسایی افراد در کشور با توجه به محدودیت‌های موجود نسبتا خوب است اما به این معنی نیست که قابلیت ارتقاء وجود ندارد.»

مجیدزاده با اعلام این خبر که در کشور سالیانه ده هزار نفر به سرطان پستان مبتلا می شوند گفت: «تعداد بسیار زیادی مراکز جامع سرطان در سطوح مختلف (سطح ۱، ۲، ۳) در  کشور در حال راه اندازی است. وجود چنین مراکزی به غربالگری و درمان سرطان در آینده بسیار کمک خواهند کرد.»

وی با بیان این که “طی چندسال آینده می توان شاهد تحول خوبی در حوزه تشخیص و درمان بود”، تصریح کرد: «البته به این معنا نیست که در آینده دچار چالش نخواهیم شد چون نرخ بروز سرطان  همچنان درحال افزایش است و دهه آینده نرخ بروز سرطان دو برابر خواهد شد.»

  1. بله اصولا باید برای جمیع بیماری های خاص مراکز جامع در استان ها ایجاد کرد. مثل بیماری ام اس که قرار بود در مرکز فارابی ام اس سنتر ایجاد شود با همکاری خانم دکتر رزازیان که نفهمیدیم چی شد ….

    • شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج

      با سلام و احترام
      در این خصوص می توانید از خانم چمنی مدیر انجمن ام اس کرمانشاه پیگیر اطلاعات کامل و جامع باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

هفت + سه =