پیش‌نویس خودکار

۲۵ هزار بیمار در انتظار پیوند عضو/حمایت مالی از بیماران

پیش‌نویس خودکار

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، گفت: اکثر داروهای بیماران پیوندی با پوشش ۱۰۰ درصدی یا بیش از ۹۰ درصدی، تحت حمایت مالی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی شادنوش، در خصوص وضعیت اهدای عضو در ایران، تصریح کرد: وضعیت اهدای عضو در هر کشوری، تابع کیفیت و کمّیت فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو در آن کشورهاست. در تمامی خدمات سلامت محور، چنانچه سه رکن بیمار، مراکز درمانی و پزشک مهیا باشد، فرآیند سلامت شکل می گیرد. اما در مورد پیوند عضو، اینگونه نیست، یعنی، علاوه بر این سه رکن، عنصر اصلی را فرهنگ سازی صحیح شامل می شود.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه اهدای عضو، فرهنگ سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و ۵۰ درصد از پروسه پیوند را دربرمی گیرد، افزود: در این راستا، ضرورت دارد که امر فرهنگ سازی به صورت مستمر دنبال شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، تصریح کرد: با توجه به تلاش های صورت گرفته در سال های اخیر، امروز شاهد وضعیت بسیار مطلوب تر اهدای عضو در کشور هستیم؛ افراد، تمایل بیشتری برای دریافت کارت اهدای عضو داشته و آمادگی خود را جهت استفاده از عضوهای قابل استفاده شأن در روزهای مبادایی که ممکن است مرگ مغزی برای شخص اتفاق بیفتد، اعلام می دارند. همچنین در راستای این فرهنگ سازی، رسانه های جمعی، صدا و سیما، افراد شناخته شده و تأثیرگذار جامعه، هنرمندان، هنرپیشگان و ورزشکاران نقش مؤثری ایفا کردند.

وی گفت: آمار اهدای عضو در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ نشان می دهد که در مقایسه با مدت مشابه سال های گذشته، در این زمینه رشد ۴۰ درصدی را شاهد بوده ایم.

شادنوش بیان کرد: افراد بزرگی که به اهدای عضو عزیزشان رضایت می دهند، شکست ها را به پیروزی تبدیل کرده و با تصمیم درست، آغازگر زندگی های دیگری بوده و زندگی را به افراد نیازمند عضو هدیه می کنند. امیدوارم روند افزایش اهدای عضو در سال های آینده، استمرار داشته باشد و با کمک تاثیرگذاران اجتماعی در آینده شاهد ازدیاد این اقدام زیبا از سوی هموطنان باشیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ مرگ مغزی که قابلیت اهدای عضو دارند، در کشور رخ می دهد، اظهار کرد: متأسفانه در سال های گذشته از این ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ عضوی که قابلیت اهدا دارند به خوبی استفاده نشد و در سال ۹۷ که بالاترین میزان اهدای عضو را داشتیم، فقط ۱۰۰۰ مورد اهدای عضو صورت گرفت.

وی با بیان اینکه ۲۵ هزار بیمار در انتظار اهدای عضو هستند، خاطرنشان کرد: امروز، با یک لیست ۲۵ هزار نفری از افراد در انتظار پیوند عضو مواجهیم، باید گفت که عمل پیوند، امری انتخابی نیست و حتی در بسیاری از موارد، به عنوان یک درمان اجباری محسوب می شود و چنانچه فرد پیوند عضو انجام ندهد، به کام مرگ می رود.

شادنوش با بیان اینکه هر فردی که دچار مرگ مغزی می شود تا ۸ عضو را می تواند اهدا کند، افزود: اگر از تعداد ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ مرگ مغزی، فقط ۲۰۰۰ نفر هم اهدای عضو کنند و هر فرد هم چهار عضو خود را اهدا کند، سالانه ۸ هزار عضو اهدا می شد و لیست بلند بالای پیوند عضو و بیماران چشم انتظار، به سرعت کاهش پیدا می کرد و کمتر، شاهد درد و رنج بیماران نیازمند عضو بودیم.

وی گفت: در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، واحدهای شناسایی و فراهم آوری عضو وجود دارد که وظیفه دارند، به صورت فعال عمل کنند. یکی از اقدامات که به عنوان چالش در حوزه پیوند عضو محسوب می شود و حتی در دوره های مختلف، وزرای بهداشت آن را به صورت رسمی نیز ابلاغ کرده اند، این است که ضرورت دارد، سطح هوشیاری ۵ و زیر ۵ بیماران ضربه مغزی، توسط کادر پرستاری به مراکز شناسایی و فراهم آوری دانشگاه ها معرفی شود. اما این اقدام با جدیت دنبال نشده است و یکی از برنامه های ما در سال ۹۸، این است که بر این موضوع تاکید کنیم تا سیستم پرستاری در تمامی بیمارستان ها، سطح هوشیاری ۵ و زیر ۵ را به واحدهای شناسایی معرفی کند. این موضوع باید در سیستم پرستاری جدی گرفته شود. با هماهنگی هایی که با معاونت پرستاری انجام دادیم، امیدواریم این قانون با جدیت بیشتری پیگیری شود، چراکه ما را در رساندن خانواده ها به یک تصمیم درست، در حساس ترین زمان موجود، رهنمون می کند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال گذشته ۳۲ مرکز پیوند کلیه در کشور داشتیم، خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی ها، چند مرکز جدید پیوند کلیه در سال ۹۸ به زیرساخت های درمانی کشور افزوده می شود که مرکز پیوند کلیه شهر اردبیل در ابتدای سال جاری راه اندازی شده و اکنون فعالیت دارد، مراکز پیوند کلیه بندرعباس و کرمانشاه نیز تا انتهای سال به بهره برداری خواهد رسید.

شادنوش در خصوص پوشش داروهای بیماران پیوند تصریح کرد: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که دولت آن کشور تا این میزان حمایت مالی از امر پیوند را انجام دهد. عمل پیوند در ایران کاملاً رایگان است. هزینه یک پیوند کبد در آمریکا، حدود ۷۰۰ هزار دلار است و در ایران این عمل به صورت رایگان انجام می شود. بیمارانی که پیوند عضو شده اند، باید به صورت مادام العمر دارو مصرف کنند، اکثر داروهای این بیماران با پوشش ۱۰۰ درصدی یا بیش از ۹۰ درصدی، تحت حمایت مالی قرار دارد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =