شیوع بالای آرتروز زانو در ایران

همشهری آنلاین:
دبیر برنامه ارتوپدی در کنگره جامعه جراحان ایران با اشاره به اینکه ساییدگی زانو از بین آرتروز‌های کل بدن شایع تر است، گفت: می‌توان از آرتروز زانو با روش‌های سبک زندگی سالم پیشگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود کریمی مبارکه با اشاره به اینکه ساییدگی مفاصل زانو بین آرتروز‌های کل بدن شایع‌تر است، افزود: آرتروز زانو در کشور ما به دلیل فرهنگ، آداب غدایی، مذهبی و… همچون نشستن چهار زانو، دوزانو و استفاده از دستشویی ایرانی بیشترین فشار را به کشکک زانو وارد می‌کند و از شایع‌ترین بیماری‌های زانو است.

وی در ارتباط با راه‌های درمان و جلوگیری از آرتروز زانو تصریح کرد: کاهش وزن برای کسانی که افزایش وزن دارند، تقویت عضلات اطراف زانو، تغییر سبک زندگی همچون صحیح نشستن، استفاده از صندلی، رعایت مسائل ورزشی و استفاده از اسانسور به جای پله، از روش‌های پیشگیری از آرتروز زانو است.

این قوق تخصص زانو افزود: اگر بیمار با رعایت سبک زندگی سالم و استفاده از داروهای ضد التهاب، درد او بهبود نیافت و همچنین نتایج رادیوگرافی حاکی از آرتروز شدید بود، جراحی و تعویض مفصل برای بیمار ضرورت می‌یابد.

کریمی مبارکه با اشاره به برگزاری کنگره ارتوپدی انجمن جراحان ایران از ۱۸تا ۲۲ اردیبهشت ۹۶ در سالن همایش رازی، ادامه داد: این کنگره به شکل ارائه سخنرانی بوده که بعد از اینکه ۳ نفر سخنرانی کردند، همه شرکت‌کنندگان پرسش و پاسخ انجام داده و با تبادل نظر و معرفی کیس‌های ارتوپدی به گونه‌ای در جمع مشارکت دارند و فقط شنونده نیستند.

دبیر برنامه ارتوپدی در کنگره جامعه جراحان ایران افزود: پزشکان می‌توانند به صورت اینترنتی و یا حضوری در روز کنگره برای ثبت نام اقدام کنند، همچنین شرکت در این کنگره حداکثر امتیاز بازآموزی را به همراه دارد.

کریمی مبارکه با اشاره به اینکه در این کنگره ارتوپدی کارگاه‌های آموزشی هم برای شرکت کنندگان برگزار می‌شود، گفت: این کارگاه‌ها شامل تعویض مفصل زانو، تروما، شکستگی‌ها است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از ۴ روز کنگره یک روز آن به همکاران پرستار در حوزه ارتوپدی اختصاص دارد، زیرا لازم است پرستارانی که در بخش ارتوپدی مشغول کار هستند آموزش‌های لازم در این زمینه را فراگیرند.


منتشر شده

در

,

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =