سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی: بروز طاعون انسانی در مناطق زلزله زده غرب کشور، شایعه است و واقعیت ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بروز طاعون انسانی در مناطق زلزله زده غرب کشور، شایعه است و واقعیت ندارد. طاعون حیوانی ممکن است در این مناطق وجود داشته باشد که بین حیوانات اهلی و وحشی قابل انتقال است و نگرانی از بابت طاعون انسانی وجود ندارد.
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب، اظهار داشت: چندین دهه است که طاعون انسانی ریشه کن شده است. تیترهایی با عنوان “بازگشت طاعون” در مناطق زلزله زده، هیچ کمکی به کشور نمی کند و خدمتی به مردم و جامعه نیست.
دکتر حریرچی درخصوص رسیدگی به تخلفات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بیان کرد: مواردی از تخلفات و احتکار در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشته ایم که به مراجع قضایی اعلام کرده ایم، اما رسیدگی به این پرونده، صدور حکم و یا تجدید نظر، ممکن است زمانبر باشد و بعد از صدور حکم قضایی اسامی متخلفان اطلاع رسانی خواهد شد.
وی در ادامه افزود: وزارت بهداشت اختیاراتی برای مقابله با تخلفات این حوزه دارد که شامل عدم تخصیص ارز دولتی و عدم صدور مجوزهای شرکت های مختلف است.
هیچ نگرانی برای تامین داروهای بیماران خاص وجود ندارد
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه  برای تامین داروهای داخلی و وارداتی بیماران خاص، تمهیدات بیشتری نسبت به بیماران دیگر، اندیشیده ایم که دارو و مواد اولیه مورد نیاز داروی تولید داخل، تامین شود، افزود: هیچ نگرانی برای تامین داروهای بیماران خاص وجود ندارد، اما از برخی بیماران و انجمن های حمایتی گله داریم، چراکه ممکن است قیمت یک دارو ۱۰ درصد افزایش داشته باشد و بیمه، ۹۰ درصد از قیمت آن دارو را پوشش دهد و این پوشش افزایش قیمت هم، ممکن است زمانبر باشد، اما در همین مدت، برخی افراد مصاحبه می کنند که قیمت ها دوبرابر شده و وزارت بهداشت به فکر بیماران نیست.
وی افزود: از انجمن های حمایت از بیماران انتظار داریم که فکر میزان کار و خستگی خادمان حوزه سلامت باشند، اما افرادی که بحران های ساختگی ایجاد می کنند، و یا استعداد ایجاد بحران را دارند که در تعامل با آنها، تجدید نظر می کنیم.
بررسی امواج الکترومغناطیس باید با معیارهای سلامت، مورد بررسی قرار گیرد 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وزارت بهداشت از ابتدای دولت یازدهم درخواست جدی داشت که در مورد تشعشعات الکترومغناطیس از جمله امواج آنتن های تلویزیونی، موبایل، ماهواره، بی سیم، مایکروویو و وای فای که بر ابعاد شخصی، شغلی و محیطی مردم تاثیر دارد، بررسی های علمی انجام شود، افزود:  تشعشعات بالقوه می توانند آسیب زا باشند و تا کنون، آسیب های موارد محدودی از این تشعشعات، ثابت شده که بیشتر مربوط به اثرات گرمایی است، اما در مورد جهش ژنتیکی یا ایجاد سرطان توسط آنها، هنوز مستنداتی وجود ندارد.
وی همچنین گفت: در مورد تکنولوژی های جدیدی که به حوزه سلامت وارد می شود یا با سلامت مردم سر و کار دارد، باید بی خطر بودن آنها ثابت شود. برای مثال در مورد یک دارو باید در مراحل اولیه ثابت شود که دارو بی خطر است و در مراحل بعدی اثرگذاری آن به اثبات رسد.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه خوشحالیم که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که امواج الکترومغناطیس در فضای شهری سنجش و اعلام می شود، اما در اکثر مناطق ایران که این امواج بررسی شده، مشخص شده است که میزان امواج، پایین تر از استاندارد های جهانی است. با این وجود مردم در این زمینه همچنان نگران هستند، افزود: اگر در برخی مناطق، میزان امواج زیاد است، باید اعلام و اقدام لازم قانونی در این زمینه انجام شود.
دکتر حریرچی همچنین ادامه داد: به عنوان متولی سلامت جامعه می گوییم که بررسی امواج الکترومغناطیس نباید جنبه سیاسی پیدا کند، چون در این صورت، مقتضیات سیاسی بر آن حاکم می شود. بنابراین این موضوع باید با معیارهای سلامت، مورد بررسی قرار گیرد.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه مواردی از وقف پژوهشی در کشور داشته ایم، گفت: واقفین، کمک های بسیاری در حوزه بهداشت و درمان کرده اند، اما دو درخواست جدی داریم، اول اینکه این وقف ها ادامه داشته باشد و دیگر اینکه وقف در حوزه های پژوهشی و علمی و بهداشتی که جنبه پیشگیرانه دارد، تقویت شود.
وی افزود: در برخی از کشورهای غربی، بخش عمده هزینه های پژوهش ها، از محل وقف علمی تامین می شود و در این حوزه از کمک واقفین، استقبال می کنیم.
دکتر حریرچی با اشاره به اینکه با توجه به آسیب های بسیار کیسه های پلاستیکی به محیط، وزارت بهداشت نیز درخواست حذف این کیسه ها را دارد، تصریح کرد: البته باید مواردی جایگزین شوند که مردم برای تهیه و دسترسی به آن، توانایی و استطاعت داشته باشند. اقدامات متعددی از سوی دستگاه های اجرایی مختلف انجام شده که کافی نیست و نیاز به فرهنگ سازی دارد تا از مواردی که ریشه گیاهی یا کاغذی دارند جایگزین کیسه های پلاستیکی شود.
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه  بروز طاعون انسانی در مناطق زلزله زده غرب کشور، شایعه است و واقعیت ندارد، گفت: طاعون حیوانی ممکن است در این مناطق وجود داشته باشد که بین حیوانات اهلی و وحشی قابل انتقال است و نگرانی از بابت طاعون انسانی وجود ندارد و چندین دهه است که طاعون انسانی ریشه کن شده است.
وی در پایان گفت: تیترهایی با عنوان “بازگشت طاعون” در مناطق زلزله زده، هیچ کمکی به کشور نمی کند و خدمتی به مردم و جامعه نیست.

منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =