همشهری: راه اندازی انجمن «پیوند مغز استخوان» در کرمانشاه

به گزارش همشهری کرمانشاه: انجمن «پیوند مغز استخوان» برای خدمات رسانی هرچه بهتر به بیماران نیازمند به پیوند مغز استخوان درکرمانشاه آغاز به کار کرد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۳
به گزارش ایسنا « حسین بیگلری» مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج کرمانشاه در مراسم افتتاح این انجمن، با بیان اینکه تعداد معدودی انجمن پیوند مغز استخوان در کشور فعالیت دارد، گفت: خوشبختانه به همت برخی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و خیرین این انجمن در کرمانشاه راه اندازی شده است. وی افزود: تلاش این انجمن این است که بتواند با جذب خیرین، بخشی از هزینه‌های سنگین بیماران نیازمند به پیوند مغز استخوان را تأمین کند. بیگلری با بیان اینکه انجمن پیوند مغز استخوان هنوز مکان مشخصی در اختیار ندارد، گفت: در این زمینه پیگیر هستیم و درصورت فراهم آوردن مکان‌مورد نظر، آدرس آن برای اطلاع بیماران اعلام می‌شود.

ارائه خدمات به بیماران ایلام، لرستان و کردستان
رئیس مرکز پیوند مغز استخوان و بانک سلول‌های بنیادی استان نیز در مراسم افتتاح این انجمن با بیان اینکه انجمن پیوند مغز استخوان استان کرمانشاه بیماران استان‌های ایلام، لرستان و کردستان را نیز پوشش می‌دهد گفت: متاسفانه هزینه های عمل پیوند مغز استخوان بسیار بالاست. دکتر «مهرداد پاینده» افزود: چنانچه نمونه مغز استخوان که همخوانی با مغز استخوان بیمار داشته باشد در بستگان فرد پیدا شود، هزینه این عمل بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان خواهد بود، اما درغیراین‌صورت با جست‌وجو در بانک سلول‌های بنیادی سایر استان‌ها و حتی کشورهای دیگر هزینه‌های عمل‌ حدود ۲ تا ۳ برابر افزایش خواهد یافت. وی با اشاره به وجود ۶ هزار نمونه در بانک سلول های بنیادی استان کرمانشاه، گفت :در گام اول برای دریافت نمونه در این بانک جست‌وجو خواهد شد، در غیر این‌صورت سراغ بانک های دیگر استان‌ها و حتی بانک‌های جهانی می‌رویم که این امر هزینه های عمل پیوند را سنگین‌تر می‌کند. پاینده با بیان اینکه مردم همیشه برای کمک به بیماران پای کار هستند، گفت: باید اطلاع رسانی خوبی در مورد این انجمن و فعالیت های آن صورت بگیرد تا بیماران نیازمند با مراجعه به این انجمن بتوانند برای درمان خود اقدام کنند. این فوق تخصص بیماری های خون و سرطان با تاکید بر پیشگیری از بروز بیماری‌های از قبیل سرطان، گفت: باید در کنار پیگیری روند درمان بیماران، در خصوص پیشگیری نیز اقدام کنیم. این مسئول به ورود آلاینده های نفتی به رودخانه قره سو اشاره کرد و افزود: برخی افراد در کنار این رودخانه سبزی‌کاری دارند و این‌آلاینده‌ها با ورود به محصولات صیفی و سبزی‌ها‌ زمینه ساز ابتلای بسیاری از افراد به سرطان می‌شود و در همین زمینه باید از طریق مسئولین مربوطه استان رفع این مشکلات را پیگیری کرد. وی افزود: اگر تنها بر کار درمان تکیه کنیم، در سال‌های آینده با تعداد بسیاری بیماران سرطانی مواجه خواهیم شد، بنابراین باید در کنار درمان کار پیشگیری را نیز دنبال کنیم تا به تعداد بیماران در سال‌های آینده افزوده نشود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 6 =