مقاومت میکروبی قاتلی خودساخته / بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک نخورید

مقاومت میکروبی قاتلی خودساخته / بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک نخورید

رئیس اداره تحقیق، توسعه و آموزش های مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه گفت: مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت به داروهای ضد میکروبی می شود که این موضوع مخاطرات بسیاری دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر وریا رحیمی گفت: مصرف غیر منطقی آنتی میکروبیالها میتواند با ایجاد عوارض ناخواسته دارویی و یا بروز تداخلات دارویی موجب افزایش هزینه درمان و یا خسارتهای جبران ناپذیر جسمی در فرد مصرف کننده گردد.

وی با اشاره به اینکه استفاده بی رویه، ناقص، نادرست و نابجا از داروهای آنتی میکروبی باعث بروز پدیده مقاومت میکروبی می شودگفت:مقاومت میکروبی عبارت است از ایجاد توانایی مقاومت در باکتریها و سایر میکروارگانیسمها در برابر اثر داروهای ضد میکروبی با استفاده از مکانیسم های متفاوت ،عده ای از باکتری ها توانایی خنثی سازی آنتی بیوتیک را قبل از اینکه دارو بتواند آنها را نابود کند دارند و عده ای دیگر از باکتری ها آنتی بیوتیک را به خارج از محیط خود پمپ کرده و آنتی بیوتیک نمی تواند بر عملکرد باکتری اثر بگذارد.

دکتر رحیمی پناه بردن به مصرف آنتی بیوتیک ها در بیماریهایی که نیاز به مصرف این داروها ندارد مانند اکثر سرماخوردگی ها ، تب و یا اسهال های غیر باکتریایی ،عدم دقت در انتخاب و تجویز آنتی بیوتیک های موثر ،مصرف نابجا و بیش از حد از مواد آنتی باکتریال و گندزدا،تماس نابجا و غیر ضروری با بیماران مبتلا به بیماریهای عفونی و درخواست غیر منطقی از پزشک معالج برای تجویز آنتی بیوتیک را از جمله مهمترین علل بروز مقاومت میکروبی دانست.
وی همچنین استفاده از داروهای آنتی میکروبیال در درمان و یا پرورش دامها، طیور و آبزیان را نیز یکی دیگر از علل ایجاد مقاومت میکروبی دانست و گفت: درمان حیوانات مولد غذا با آنتی بیوتیک هایی که در درمان انسان به کار می روند، ممکن است به علت احتمال انتقال مقاومت از حیوان به انسان سلامت عمومی جامعه را به خطر انداخته و ضمن کاستن از تأثیر آنتی بیوتیک ها، باعث افزایش تقاضای داروهای جایگزین با صرف هزینه بیشتر شود.

وی در ادامه با تاکید بر رعایت بهداشت شخصی و عمومی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماریهای واگیر و عفونی و انتشار آن مانند شستن صحیح و کامل دستها ، پرهیز از تماس غیر ضروری با افراد و یا محیطهای آلوده ، رعایت موارد بهداشتی در مواقع بیماری برای جلوگیری از انتقال بیماری و اجتناب از درخواست بی رویه دارو از پزشک و داروساز را از جمله راههای جلوگیری از این عارضه دانست.

وی همچنین عدم توصیه داروی مصرفی خود به دیگران حتی در مواردی که علائم بیماری مشابهت داشته باشد ، عدم اعتماد به تبلیغات دارویی در رسانه هایی مانند اینترنت، ماهواره و یا مجلات غیر پزشکی· رعایت دقیق دستور مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک و داروساز و تکمیل دوره درمان و مصرف تمامی داروی آنتی میکروبیال تجویز شده توسط پزشک بر اساس فواصل زمانی را از دیگر راههای جلوگیری از مقاومت میکروبی دانست.

پدیده بروز “مقاومت دارویی” چند سال است که توجه دانشمندان و محافل علمی را به خود جلب کرده است و هر از چند گاهی گزارشاتی جدید از بروز مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک ها منتشر می گردد. تحقیقات سازمان بهداشت جهانی نشان میدهد در ۲۵ الی ۷۵ درصد مواردی است که نیاز به تجویز آنتی بیوتیک وجود نداشته است، آنتی بیوتیک ها بصورت کاملا غیر منطقی تجویز شده اند . با وجودیکه آنتی بیوتیک ها زندگی انسان ها و دام های بی شماری را تا کنون نجات دا ده اند، اما بسیاری از این داروهای شگفتی آفرین به آخر خط رسیده اند، چرا که باکتری های بیماری زا آموخته اند که چگونه در برابر آن ها مقاومت کنند. هر چند که مقاومت به داروهای ضد میکروبی یک پدیده جدید نیست ولی گسترش روز افزون آن موجب گردیده است تا به یک مشکل خطرناک و اورژانسی تبدیل گردد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + بیست =